Facka spravedlnosti: Ruští miliardáři se staví na zadní, za Putinovu windfall tax chtějí legalizaci zlodějin

Facka spravedlnosti: Ruští miliardáři se staví na zadní, za Putinovu windfall tax chtějí legalizaci zlodějin
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
02 / 05 / 2023, 15:15

Ruský prezident Vladimir Putin pověřil Ruský svaz průmyslníků (RSPP) a podnikatelů, největší podnikatelské sdružení v zemi, aby připravilo novely trestního zákoníku. Společnosti z této unie budou muset zaplatit 300 miliard rublů do rozpočtu ve formě jednorázového příspěvku. To se však movitým členům této unie nelíbí. Informaci v úterý přinesl ruský opoziční deník The Moscow Times.

Válka vyžaduje mimořádná finanční opatření. Příspěvek 300 miliard rublů (cca 75 miliard korun) je formalizován jako daň z nadměrného zisku obdrženého v roce 2022. V reakci na to Ruský svaz průmyslníků a podnikatelů požádal Kreml, aby dekriminalizoval 10 článků, včetně nezákonného podnikání, porušení pravidel pro vypouštění emisí látek znečišťujících ovzduší, krádeže majetku bez způsobení významných škod a porušení patentové ochrany.

Jako naprostá facka spravedlnosti je pak experty na korupci vnímán návrh RSPP na dekriminalizaci článku o převodu peněz na účty nerezidentů pomocí falešných dokladů. „Takové převody jsou základem pro praní špinavých peněz prostřednictvím obchodních operací,“ uvedl v souvislosti Ilya Shumanov, ředitel Transparency International Rusko. 

Nepohodlných se zbavuje

Mnozí z členů RSPP sice patří podle žebříčku magazínu Forbes mezi nejbohatší lidi na světě, ale jejich protivení se Putinovu režimu má většinou fatální následky.  Od začátku války zahynula podivnou smrtí už řada ruských oligarchů. Miliardář Pavel Antov vypadl na konci minulého roku z okna, Dmitrij Zelenov, spoluzakladatel kdysi největší developerské společnosti Donstroj, zase přepadl přes zábradlí s následkem smrti. Vlivný ruský podnikatel spojený s energetickým gigantem Gazprom Jurij Voronov byl pro změnu nalezen ve svém bazénu s prostřelenou hlavou.

 

Zdroj: The Moscow Times

Tagy článku