Fakultní nemocnice v Olomouci má „televizi“ pro maminky novorozenců

Fakultní nemocnice v Olomouci má „televizi“ pro maminky novorozenců
Autor fotografie: AXIS Cmmunications|Popisek: Novorozenecká televize
17 / 09 / 2015, 13:45

Jak pomáhají nejnovější technologie, v tomto případě speciální kamery připojené k internetu. Zájem o novou službu mají i další ústavy.

Fakultní nemocnice Olomouc jako první v České republice umožnila video spojení mezi dětmi v inkubátoru a jejich nejbližšími příbuznými.

Nad 12 inkubátory zdejšího novorozeneckého oddělení byly umístěny speciální kamery připojené k internetu a maminky i další členové rodiny mohou nyní své děti v domluveném termínu a po zadání hesla sledovat v přímém přenosu – přímo na svém vlastním počítači, mobilu či tabletu.

Kamera Axis na inkubatoru_1_foto kredit Axis Communications Kamera Axis na inkubatoru_2_foto kredit Axis Communications

Péče o novorozence je v České republice na světové špičce a úmrtnost novorozenců je u nás pouhých 1,27 promile. Přesto však lékaři hledají cesty, jak péči ještě zkvalitnit. Výzkumy ukazují, že klíčovou roli ve vývoji novorozence hraje emoční vazba – vztah mezi matkou a dítětem. Tento „hlad po lásce“ se u novorozence přirovnává k hladu po stravě. Je-li však dítě nedonošené či nemocné a musí být v inkubátoru, každodenní kontakt mezi ním a matkou je omezený. Týká se to také širší rodiny, která k dítěti na jednotce intenzivní péče mnohdy nemá přístup vůbec.

Novorozenecká televize_2_foto kredit_AXIS Cmmunications

Primářovi Novorozeneckého oddělení FN Olomouc, MUDr. Lumíru Kantorovi, Ph.D, tento problém ležel na srdci a při sledování jednoho zahraničního televizního pořadu dostal nápad vytvořit pro matky novorozenců speciální „televizi”. Využil proto experty v oblasti videodohledu ze společností NetRex a AXIS Communications a nad

12 inkubátorů v oddělení byly postupně instalovány kamery, které umožňují přes internet přenášet živý pohled na dítě.

Jak probíhá přímý přenos z inkubátoru

Unikátní řešení společnosti NetRex využívá síťové kamery AXIS instalované nad 12 inkubátory v novorozeneckém oddělení FN Olomouc ke zprostředkování přímého přenosu pro rodiny dětí.

Při práci na projektu použili specialisté z firmy NetRex malé síťové kamery AXIS P1214-E, které jsou umístěné na speciálním úchytu na lampičkách nad vrchním sklem inkubátorů. Klíčová je zde nízká hmotnost kamery a možnost snadno ji vypojit, když je potřeba s inkubátorem manipulovat.  Dítě je v přímém přenosu dobře vidět i ve ztížených světelných podmínkách, což je klíčové, protože na oddělení se cíleně udržuje silně tlumené osvětlení.

Kamera Axis P1214 pro inkubátory

Každý z inkubátorů je z důvodu ochrany soukromí v systému veden jako samostatný „kanál” a přístup je chráněn unikátním heslem, které se vygeneruje zvlášť pro každou maminku. Pro zahájení vysílání je třeba pouze domluvit se se zdravotnickým personálem na vhodném čase, což může být prakticky kdykoli během dne. Pak už může maminka klidně sledovat dítě na mobilu, tabletu či počítači.

O „inkubátorovou televizi“ mají zájem i další ústavy

Přímý přenos z inkubátorů se v Olomouci velmi osvědčil. Nemocnice navíc dostala od společnosti Axis Communications darem dva tablety pro maminky ležící na jednotce intenzivní péče, které trpí tím, že své dítě po porodu nemohou vidět.

„Matky a další příbuzní velmi oceňují, že mohou sledovat vývoj dítěte každý den na vlastní oči a jejich vzájemná vazba se tak posiluje,“ říká primář oddělení MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.

Pozitivní reakce se šíří a o službu už projevilo zájem několik dalších nemocnic a porodnic. Zdá se, že úroveň péče o novorozence a matky v České republice opět postoupila o malý krůček dál.

 

Další informace o využívání kamer ve FN Olomouc vám poskytne

Bc. Egon Havrlant, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc, Telefon: +420 588 442 489 Mobilní telefon: +420 606 607 687, egon.havrlant@fnol.cz

Další informace o technickém řešení instalace ve FN Olomouc od společnosti NetRex vám poskytne:

David Capoušek, ředitel společnostu NetRex

Telefon: +420 777 294 983, E-mail: david.capousek@netrex.cz

Zdroj: Axis Communications

 

Tagy článku