Fanoušci "krále vzduchu" doufají, že Concorde v roce 2019 opět vzlétne

Fanoušci &quote;krále vzduchu&quote; doufají, že Concorde v roce 2019 opět vzlétne
Autor fotografie: „British Airways Concorde G-BOAC 03“ od Eduard Marmet – http://www.airliners.net/photo/British-Airways/Aerospatiale-BAC-Concorde-Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons |Popisek: Concorde - někdejší král vzduchu
20 / 09 / 2015, 09:15

Nadzvukový dopravní letoun Concorde, který provozovaly Britské aerolinky, má naději, že opět ovládne vzduch. Ve Velké Británii se totiž našlo dost nadšenců, kteří letadlo koupili a mají v plánu ho v roce 2019 opět nechat vzlétnout.

Concorde, který může letět dvojnásobnou rychlostí zvuku, letěl naposledy v roce 2013. Nyní se ale klubu fanoušků tohoto nadzvukového letadla podařilo shromáždit dostatek finančních prostředků, aby se jim povedlo vrátit Concorde do vzduchu. Klub, který se skládá z bývalých pilotů, lidí od aerolinek, ale i obyčejných nadšenců létání, má prý na projekt návratu Concordu okolo 120 milionů liber. V plánu je nákup ideálně hned dvou letadel, přičemž jedno by bylo trvale vystaveno v centru Londýna. Nyní probíhají jednání o nákupu Concordů.

"Byli jsme ohromeni nadšením a množstvím lidí, kteří chtějí investovat. Podpora ukazuje, kolik lidí stále obdivuje Concorde a chce ho vidět opět létat," říká předseda klubu Paul James.

Letadlo se pokusí získat pravděpodobně z Francie, protože z Velké Británie to není možné. Podle Jamese bude Concorde po obnově využíván při slavnostních leteckých přehlídkách a pro soukromé lety. Klub Concorde počítá s tím, že projekt vyjde tak, aby bylo letadlo možno vidět ve vzduchu v roce 2019, kdy se bude slavit 50. výročí od uvedení těchto unikátních dopravních letadel na trh.

Ke stažení letadel kromě letecké krize přispěla nehoda v roce 2000, při které došlo ke zřícení Concorde minutu po startu z letiště Charlese de Gaulla v Paříži. Při neštěstí zemřelo všech 109 lidí na palubě a 4 osoby v hotelu, do něhož letadlo narazilo.

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace