Farage v europarlamentu: "Po Británii vystoupí z EU další země. Sami sobě lžete. Evropský politický projekt nefunguje"

Farage v europarlamentu: &quote;Po Británii vystoupí z EU další země. Sami sobě lžete. Evropský politický projekt nefunguje&quote;
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage
28 / 06 / 2016, 15:30

Slovní přestřelky mezi Brity a EU pokračují. Proti Británii vystoupili i němečtí sociální demokraté

Brusel 28. června (zpravodajové ČTK) - Velká Británie nebude jedinou zemí, která vystoupí z Evropské unie, prohlásil dnes na mimořádné schůzi Evropského parlamentu lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.  V projevu, který provázely časté projevy nesouhlasu poslanců proevropských frakcí, také vyzval k uzavření rozumné bezcelní dohody mezi EU a Británií, v opačném případě podle něj budou ztráty Evropy větší než britské.

"Legrace, ne? Když jsem sem před 17 lety přišel a říkal, že povedu kampaň za britský odchod z EU, smáli jste se mi. Musím říct, že teď už se nesmějete," poznamenal Farage za hlasitých projevů nesouhlasu z europoslaneckých lavic. Euroskeptičtí členové europarlamentu jeho slova naopak několikrát odměnili potleskem.

Jednání europarlamentu: Juncker se pustil do britského europoslance Farage: "Proč jste tady?"

O vystoupení Británie z EU a další podobě vzájemných vztahů země s bloku sedmadvaceti evropských států ale Farage vyjednávat nebude. Dvouletá jednání musí spustit britská vláda podle článku 50 lisabonské smlouvy.

Právě ta je podle Farage hlavním důvodem, proč Britové minulý čtvrtek EU odmítli - proevropští politici prý občanů unijních zemí proti jejich vůli vnutili politickou unii. Europoslancům dnes Farage řekl, že sami sobě lžou, neboť evropský politický projekt nefunguje. A připomněl ekonomické potíže jižních členů eurozóny či migrační krizi.

Němečtí sociální demokraté požadují tvrdý postup vůči Británii

Za to ji nemůže čekat žádná odměna, nechal se dnes ve Spolkovém sněmu slyšet šéf sociálnědemokratických poslanců Thomas Oppermann. Zelení zase varovali před přílišnou silou Německa mezi 27 státy, které po odchodu Británie v unii zůstanou.

Debatu o brexitu zahájila asi 20minutovým projevem německá kancléřka Angela Merkelová, po které se k tématu hodinu a půl vyjadřovali zástupci jednotlivých frakcí.

"Za vystoupení nesmí být žádná odměna, žádná prémie za nacionalismus a nepřátelskost vůči Evropě," řekl poslancům Oppermann, kterému notovali i další sociální demokraté. Chtějí aby Merkelová tlačila Brity k co nejrychlejšímu podání žádosti o vystoupení z osmadvacítky. Několik měsíců nejistoty by podle nich uškodilo jak britskému, tak evropskému hospodářství.

Tagy článku

-->