Autor fotografie: fb profil Víta Rakušana|Popisek: Vít Rakušan (STAN)
Možnému budoucímu ministru vnitra a předsedovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi jsme položili několik otázek, které se týkají priorit rezortu vnitra, bezpečnosti včetně legislativy v oblasti držení střelných zbraní, a také soběstačnosti České republiky ve strategických odvětvích. Snahu snižovat závislost v určitých odvětvích na zahraniční dodavatele označil v rozhovoru z hlediska strategie bezpečnosti státu za klíčovou.
- Vaše jméno je skloňováno v souvislosti s Vaším možným působením ve funkci ministra vnitra. Bez ohledu na to, jestli se jím stanete, jaké jsou hlavní úkoly pro ministra vnitra pro následující období?
Jak nakonec dopadnou personálie na jednotlivých resortech bude obsahem vyjednávání s koalicí SPOLU v následujících dnech a týdnech. Obecně by se ale agenda ministerstva vnitra měla zabývat systémovou přípravou na různé krizové situace, jako jsou povodně ale i případná další vlna nebezpečných virů. Důležitým krokem bude také nová legislativa pro krizové řízení a infrastrukturu. Zapomínat se nesmí na boj proti dezinformacím, ani na ochranu před kybernetickými hrozbami, které každým rokem sílí. Prioritou budoucí vlády by také mělo být znovu otevření tématu zavedení korespondenční volby a dokonání digitální transformace, která povede ke snížení byrokratické zátěže a zkvalitnění služeb státu. Nezbytné zůstává zajistit transparentnost výběrových řízení, státních zakázek a materiální a finanční podpora složek IZS.
- Jednou z velkých agend ministerstva vnitra je digitalizace státní správy, která má zefektivnit styk mezi úřady, institucemi a občany. Je na této programové prioritě shoda napříč koalicemi?
V současné chvíli probíhají jednání jednotlivých programových skupin, které společně tvoří vládní priority. Není tedy ještě hotovo, ale důležitost digitalizace státní správy si uvědomují všichni aktéři, i proto jsme zatím na spor nenarazili. Naším společným cílem je zjednodušení funkčnosti státního aparátu, větší přívětivost k občanům a zastavení narůstající byrokracie, která hází občanům klacky pod nohy.
- Velkým tématem doby nejen předvolební či povolební jsou dezinformace a dezinformační kampaně. Bude tuto oblast nová vláda vnímat jako jednu ze svých programových priorit?
Síla dezinformací nejen v České republice roste, což se prokázalo naposledy ve spojitosti s předvolební kampaní, očkovací kampaní proti COVID-19 či novými informacemi kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Nutností je proto přijít s komplexním systémem změn ochrany před těmito lživými útoky, například povzoru osvědčených úprav ze zahraničí, které umožní lépe se bránit proti škodlivým dezinformacím, aniž by byla narušena svoboda slova.
- Dalším tématem jsou výdaje na obranu v kontextu vývoje státního rozpočtu. Souvisí to s efektivním zapojením České republiky do struktur NATO a EU. Je na potřebě navýšení výdajů na obranu v koalicích obecná shoda?
Česko se opakovaně zavázalo k dodržení závazku dosáhnout dvou procent HDP ve výdajích na obranu. Pokud chceme být respektovaným a rovnocenným partnerem na úrovni mezinárodních společenství, měli bychom takové sliby plnit.
- V průběhu pandemie se mnozí shodli, že klíčovou pro ČR je soběstačnost a potřeba vyhnout se závislosti na dodávkách ze zahraničí (například dodávky zdravotnického materiálu z Číny). Měli bychom usilovat ve strategických odvětvích o co největší možnou míru soběstačnosti?
Nejen během pandemické krize se ukázalo, jak klíčová je soběstačnost v některých odvětvích. Chceme vytvořit prostředí, které firmám a společnostem nebude házet klacky pod nohy, a naopak je v podnikání podpoří. Klíčová je snaha snižovat závislost v určitých odvětvích na zahraniční dodavatele i z hlediska strategie bezpečnosti našeho státu, což se týká například dodávky plynu.
- Dezinformace se šíří i kolem tématu legálního držení zbraní. Vy patříte ke kritikům novelizované evropské směrnice o zbraních, a řekl jste, že nebezpečnější než zbraně jsou hackerské útoky na internetu. Stále to platí?
Současné české zákony o právu na legální držení zbraní považujeme za vyvážené a jedny z nejlepších na světě. I nadále proto budeme podporovat zachování práva jejich držitelů. Evropská směrnice o zbraních je ale nešťastným produktem, který neslouží svému původnímu účelu, tedy jako obchodní směrnice k odstranění překážek na vnitřním trhu EU. Zajišťování vnitřní bezpečnosti je, a má zůstat v kompetenci jednotlivých členských států.