FAZ: Panuje obava, že i v ČR po volbách bude vládnout populista

FAZ: Panuje obava, že i v ČR po volbách bude vládnout populista
Popisek: Andrej Babiš
10 / 10 / 2017, 06:30

Panuje obava, že by v případě vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách mohl zemi vládnout populista, je přesvědčen německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V rozsáhlém textu upozorňuje i na aféru kolem Čapího hnízda, kvůli níž Babiš přišel o poslaneckou imunitu.

"S Babišem je spojena řada pochyb. Zvláště velká je obava, že by po jeho vítězství i poslední zemi ve východní části střední Evropy mohl vládnout populista," píše deník. Poukazuje přitom na vlády v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, které podle něj spojuje národní rétorika, skepticismus vůči Evropské unii a tvrdý postoj v uprchlické politice.

Babiše prestižní list představuje jako jednoho z nejbohatších Čechů a hlavního favorita voleb, které se uskuteční 20. a 21. října. "Babišovi je dávána řada nálepek. Někteří mu říkají 'Berlusconi od Vltavy' nebo 'Babisconi'," píše deník, který tak připomíná někdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho, který dokázal spojit velký politický a mediální vliv.

Mnoho lidí v Česku i v zahraničí podle Frankfurter Allgemeine Zeitung Babiše vnímá jako populistu a dokonce podvodníka s dotacemi. List tak naráží na aféru kolem Čapího hnízda, kvůli níž je Babiš vyšetřován. Šéf hnutí ANO všechnu kritiku odmítá. "Populistou jsem jen tehdy, pokud to znamená být lidem zvolen, abych lidu sloužil," řekl deníku.

Frankfurter Allgemeine Zeitung také přibližuje Babišův postoj k Evropské unii, euru, migraci nebo jeho hospodářské plány. "Babišův hospodářský program je nekonkrétní, ale nepůsobí ani revolučně, ani nebezpečně," míní list, který poukazuje i na dobrý stav českých veřejných financí po Babišově působení v čele státní pokladny.

Autor: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace