"FBI jsem před radikalizací mého syna varoval už před dvěma roky. Zbytečně," tvrdí Rahamího otec

&quote;FBI jsem před radikalizací mého syna varoval už před dvěma roky. Zbytečně,&quote; tvrdí Rahamího otec
Autor fotografie: Google Maps, screenshot/youtube
21 / 09 / 2016, 11:15

Otec Rahamiho před dvěma lety na FBI vypověděl, že jeho syn je terorista. FBI údajně dospěla k závěru, že prý Rahami nepředstavuje teroristickou hrozbu.

Federální prokuratura Spojených států v úterý formálně obvinila zatčeného Ahmada Khana Rahamiho z umístění několika bomb v New York a New Jersey, a to včetně té, která vybuchla na ulici plné lidí a 31 osob zranila. Obviněný, kterého nejspíš čeká soud, je považován za teroristu a sympatizanta islamistů.

Několik hodin poté, co Rahamího zatkla policie, uvedl jeho otec pro média, že už před dvěma roky upozorňoval FBI na to, že se jeho syn radikalizuje a že u sebe má materiály k návodu na výrobu výbušnin, které si zakoupil v roce 2014 na eBay. Zdroj: nydailynews.com

Přestože byl Rahamí několikrát i delší dobu v Afgánistánu a Pákistánu, nebyl po návratu do USA v hledáčku tajných služeb ani nebyl veden jako možné bezpečnostní riziko, přestože po svém návratu byl vždy vyslýchán. Zdroj: CNN

Rahami žil v domě ve městě Elizabeth ve státě New Jersey, který patří jeho otci. V domě mají restauraci s rychlým občerstvením, na kterou si opakovaně stěžovali jejich sousedé, protože bez povolení měl otevřeno non-stop. Neustále spory mezi Rahamiho rodinou a jejich sousedy řešili opakovaně místní policisté, kteří podnik i rodinu označují za "problematickou". 

Americká média upozorňují, že FBI možná pokládala upozornění na možnou radikalizaci Rahamiho za pokračování rodinných neshod, protože tehdy Rahami napadl nožem svého bratra.  

Rahamí se v roce 2011 v Afgánistánu oženil. Agentura Reuters v úterý uvedla, že jeho manželka byla v USA a opustila ho až několik dní před útoky. Policie nyní spolupracuje s úřady v Pákistánu a ve Spojených arabských emirátech, aby se jí podařilo s ženou spojit. Jeho přátelé vypověděli, že se u Rahamiho po výletu do Afghánistánu před několika lety začalo silněji projevovat náboženské přesvědčení.

Podle informací FBI se Rahami narodil 23. ledna 1988 v Afghánistánu a ve svých sedmi letech přicestoval do USA. Jeho otec požádal o azyl v USA už několik let předtím. Rahami získal americké občanství v roce 2011, ale americký pas měl už od svých 15 let. Pokoušel se prý neúspěšně studovat trestní právo na univerzite v Edisonu. Rahami má tři bratry a dvě sestry. Zdroj: aktualne.cz

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.