FBI má obavy: Každý uprchlík se syrským pasem může být bezpečnostní riziko.

FBI má obavy: Každý uprchlík se syrským pasem může být bezpečnostní riziko.
Autor fotografie: Dabiq
12 / 12 / 2015, 10:30

Panují obavy, že islámští radikálové IS se mohou dostat mezi uprchlíky, kteří směřují už několik měsíců do Evropy.

Islámský stát je údajně již delší dobu schopen vystavovat padělané syrské pasy s využitím originálních formulářů. S odvoláním na tajné služby o tom informovala stanice CNN. IS si údajně obstaral vybavení, jaké používají syrské úřady, má k dispozici tiskárny a také nevyplněné pasy. ABC News uvedla, že tiskárny a pasy získal IS ve městech Rakka a Deir ez-Zour, která padla do rukou bojovníkům IS už před 17 měsíci.

Američtí islámisté jsou hrozbou pro národní bezpečnost USA.

Zdroje CNN také tvrdí, že IS má přístup do dalších vládních budov v Sýrii, kde jsou uloženy biografické údaje a databáze otisků prstů syrských občanů, což zvyšuje riziko ukradení totožnosti.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby k tomu řekl, že vláda si je vědoma toho, že teroristé mohou mít k dispozici falešné pasy. "Získali jsme informace, že teroristé mohou falšovat doklady. Samozřejmě to bereme vážně," řekl Kirby.

Protiteroristický expert FBI: "Islámisté už jsou mezi námi, ozbrojte se!"

Ředitel FBI James Comey řekl v Kongresu, že fakt, že teroristé jsou schopni si zajistit podvržený pas, vyvolává obavy v každém směru.

IS ovládá části Sýrie a Iráku a do boje proti němu jsou zapojeny desítky zemí. Panují obavy, že jeho lidé se mohou dostat mezi uprchlíky, kteří směřují už několik měsíců do Evropy. Americký imigrační úřad potvrdil zprávu stanice ABC, podle níž je možné, že někdo už na falešný pas přicestoval do USA.  Zdroj: haaretz.com

FBI v úzkých - nezvládá obrovský nárůst sympatizantů IS

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.