FBI v úzkých - nezvládá obrovský nárůst sympatizantů IS

FBI v úzkých - nezvládá obrovský nárůst sympatizantů IS
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
29 / 05 / 2015, 08:00

29.5.2015 / CNN NEWS: Teroristé z IS jsou v USA bezpečnostním rizikem číslo jedna, ale tajné služby už nezvládají jejich monitoring.

Americká FBI požádala policejní ředitelství a další ozbrojené státní složky po celých USA, aby zvýšily svoji ostražitost a začaly sledovat aktivity příznivců islámského státu. Podle bezpečnostních odborníků se celá situace kolem domácích teroristů v USA vymyká kontrole. Ředitel FBI James Comey informoval policejní šéfy po celé zemi, že FBI potřebuje okamžitě pomoc se sledováním stovky osob podezřelých z plánování teroristických útoků. 

Michael Morell, bývalý náměstek ředitele americké zpravodajské služby CIA uvedl začátkem května pro CNN, že "islámští radikálové  jsou schopni, prostřednictvím osamělých vlků, provádět teroristické útoky v USA a představují čím dál větší hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států".

Celý problém se provalil až nyní, po útoku islámských teroristů v texaském Garlandu. Zjistilo se, že jeden z teroristů - Elton Simpson, který byl při útoku zastřelen, byl vyšetřován FBI a od roku 2006 byl dokonce nepřetržitě sledován jejími agenty. Přesto se Simpsonovi podařilo na několik dní uniknout a následně spáchat útok na výstavě karikatur. Ředitel FBI Comey řekl tento měsíc novinářům, že "FBI netušila, Simpson plánuje útok na výstavu v Garlandu, a že agenti ani nevěděli, že odcestoval ze svého bydliště ve Phoenixu do Texasu." Až teprve tři hodiny před útokem předala FBI americké policii informaci s varováním před možným teroristickým útokem. (Zdroj: heritage.com)

Podle serveru heritage.com je doposud evidováno 68 teroristických útoků nebo příprav na ně, z toho jenom v letošním roce bylo zaznamenáno šest podobných incidentů, které mají na svědomí jednotlivci, kteří tvrdí, že jsou příznivci IS. 

Newyorské policejní ředitelství (NYPD) kvůli monitoringu podezřelých osob plánuje posílit útvar o 450 policistů, kteří budou spolupracovat s FBI s cílem snížit hrozbu teroristických útoků ze strany amerických "osamělých vlků" a sympatizantů s IS. A stejná situace je po celé zemi. Např. policie v Los Angeles už posílila svůj útvar o několik stovek příslušníků právě pro boj s terorismem.  

Americká vláda se také obává útoků hackerů a proto už v únoru oznámila vznik nové agentury CTIIC (Cyber Threat Intelligence Integration Center) na boj proti kybernetickým útoků cílených na americké soukromé společnosti i vládní organizace.

Ředitel FBI Comey  uvedl na středeční tiskové konferenci, že se jeho agentuře "nedaří plnit úkol v při odhalování domácího terorismu....Pro FBI je mimořádně náročné posoudit, zda podezřelí, které sledujeme, skutečně splní to, o čem pouze mluví, a to i přesto, že máme k dispozici soudně schválené odposlechy telefonní hovorů i sledování internetové komunikace....Je neuvěřitelně obtížně monitorovat veškeré dění na šifrovaných platformách".

Pentagon bude monitorovat Dark Web, za vším je hrozba teroristických útoků

Server The Daily Signal zveřejnil nejpravděpodobnější cíle teroristů z IS:

Zdroj: CNN

Tagy článku