Fenix LR40R – monstrum s 12 000 lumeny udělá z noci den

Fenix LR40R – monstrum s 12 000 lumeny udělá z noci den
Popisek: Fenix LR40R
16 / 11 / 2019, 09:00

S výkonnými svítilnami se nám do redakčního testu doslova roztrhl pytel a dalším exemplářem na test je svítilna Fenix LR40R s monstrózním výkonem až 12 000 lumenů a napájením pomocí moderního konektoru USB-C.

Když do redakce tuhle svítilnu přiváželi, rozhodně jsem nečekal tak malou krabičku, která mi na stole přistála. Vybalení svítilny vše vysvětlilo. Fenix LR40R má rozměry pouhých 15,4 cm na délku, tělo svítilny v místě úchopu má 5,1 cm a 8 cm má hlava svítilny. Váha včetně Li-ion akumulátoru s kapacitou 12 000 mAh s označením ARB-L37-12000 je 699 gramů. V nouzi je možné standardní akumulátor doplnit 1 – 4 akumulátory 18650, ale svítilna s nimi není schopna fungovat v těch nejvýkonnějších režimech.

Oranžovočerná krabička obsahuje kromě samotné svítilny také pouzdro na opasek, návod, napájecí kabel USB-C a několik těsnících kroužků.

Samotné tělo, jak je u svítilen Fenix zvykem, je z leteckého hliníku Type III hard anodized v černém provedení, hlava svítilny se pyšní nerezovým kroužkem na rozbití skla. Pod hlavou svítilny se nacházejí na jedné straně dvě tlačítka – jedno na zapnutí dálkového reflektoru a druhé na zapnutí širokého reflektoru. Svítilna LR40R totiž umožňuje buď samostatné či kombinované svícení zaostřeným kuželem světla díky výkonné diodě LED Cree XP-L HI, kdy v režimu Turbo dosahuje výkonu 1 000 lumenů a dosvítí na vzdálenost přes 600 metrů, konkrétně výrobce udává hodnotu 640 metrů. V kombinaci s osmnácti diodami LED Cree XP-G3 o výkonu 11 000 lumenů pro široký kužel světla se dosah svítilny udává až 773 metrů. Během testu jsem dosáhl dosvitu až na cca 800 metrů (změřeno pomocí aplikace mapy na telefonu). Jak zaostřený, tak široký kužel světla je možné samozřejmě používat samostatně, případně kombinovat.

Světelný kužel

V případě kombinace nejvýkonnějších režimů pro oba druhy diod dosahuje svítilna výkonu právě oněch zmiňovaných 12 000 lumenů a po několika minutách je již při dotyku hlavy svítilny cítit postupné zahřívání kovu. Fenix je jako vždy vybaven ochrannou funkcí proti přehřátí a postupně výkon snižuje.

Zážitkem během temné noci není dle mého názoru zaostřený kužel, ale právě široký kužel světla využívající 18 LED diod, kdy při maximálním výkonu svítilna zaleje okolí jasným světlem a opravdu promění na nejbližších desítkách metrů čtverečních noc v den. Úžasné na tom je, že maximální výkon svítilna zvládne pro široký kužel světla dodávat dvě hodiny a téměř lituji, že na LR40R chybí závit pro připevnění stativu.

Díky poměrně širokému tělu (lidé s menšíma rukama mohou mít trochu problém ji pevně chytit) je možné svítilnu umístit v režimu svíčka. Svítilna má samozřejmě i funkci stroboskopu pro oslepení případného útočníka a režim SOS. Nad tlačítky jsou čtyři modře svítící stavové diody indikující stav nabití svítilny.

Porty USB na LX40R

Na druhé straně jsou pod plastovou krytkou dva USB porty, tedy USB-C pro nabíjení svítilny a klasický USB port, díky kterému se svítilna umí chovat i jako velká powerbanka, která umí nabíjet až 2A.

Svítilna je vyrobena velmi důkladně a má snést opravdu tvrdé zacházení, nárazuvzdorná je proti pádům z výšky 1 metru, vodotěsná a prachotěsná je podle standardu IP68, tedy má úplnou ochranu proti vniknutí prachu a může být ponořena po dobu půl hodinu do hloubky 1 metru.

Svítilna je díky obrovskému světelnému výkonu vhodná primárně pro ostrahu velkých skladových či výrobních areálů a zcela jistě má ambice se stát dobrým přítelem zaměstnanců bezpečnostních agentur, které si svých zaměstnanců váží. Stejně tak ale nalezne své místo ve vozidlech záchranářů, hasičů či policistů, kteří její výkon ocení pátracích akcí.

Hodnocení
+ provedení svítilny a splnění normy IP68
+ výdrž svítilny
+ využití kapacity akumulátoru jako powerbanky
+ systém dvou diod pro úzký a široký paprsek

 

Tagy článku