Fenix TK16 – výkonný prcek v testu SECURITY magazínu

Fenix TK16 – výkonný prcek v testu SECURITY magazínu
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Fenix TK16 V2.0
18 / 07 / 2021, 09:00

Opět se nám v redakci objevila na stole svítilna od Fenixu, tentokrát taktická svítilna TK16 V2.0. Taktické svítilny jsou díky svým specifickým vlastnostem určeny primárně pro taktické a služební účely, jsou pomocníkem jak policistů, tak pracovníků ostrahy objektů, či záchranářů. Svítilna má záruku 5 let a akumulátor 2 roky.

Jedná se o klasický Fenix, tedy černou taktickou svítilnu z odolného leteckého hliníku s úderným kroužkem na rozbití skla na hlavici. Zapíná se duálním taktickým vypínačem umístěným ve spodní části svítilny, šest světelných režimů se volí pomocí menšího tlačítka umístěného taktéž ve spodní části svítilny. TK16 V2.0 disponuje pěti režimy s rozdílným výkonem a stroboskopickým režimem, aktivovaným taktéž stiskem menšího ze dvou tlačítek na spodní části svítilny.

Tělo svítilny je vybaveno velkou sponou pro zabezpečení uchycení například v kapse. V balení je pouzdro na opasek, poutko na ruku, gumové těsnící kroužky a Li-ion akumulátor 21700 o kapacitě 5 000 mAh, který se dobíjí přímo přes port USB-C umístěný pod kladným pólem akumulátoru. Nabíjecí kabel je také součástí balení a jak jsem byl během letního testu Fenixu TK22 k tomuto řešení skeptický, zvykl jsem si na něj a tento způsob napájení hodnotím kladně.

Stejně jako starší sestřička TK22 má TK16 na hlavici svítilny nerezový kroužek vybavený třemi hroty z wolframu, pro snazší roztříštění skla, případně i sebeobranu. Navíc pokud s hlavicí někam praštíte, nepoškrábete si tělo z leteckého hliníku. TK16 je vodotěsná do hloubky dvou metrů (splňuje normu IP68) a nárazuvzdorná. To vše při více než přijatelné hmotnosti 186 gramů včetně akumulátoru a poutka.

U poutka bych se poněkud zastavil, výrobce totiž udělal na svítilně tak malé otvory pro protažení lanka, že pokud to zvládnete na první pokus, jste mistři světa. Osobně jsem se s tím vztekal několik minut a domnívám se, že by výrobce mohl ony otvory udělat větší.

Svítilna disponuje výkonem 3 100 lm a výrobce se chlubí dosvitem až 380 metrů díky vybavení světelnou diodou LED Luminus SST-70, která má životnost až 50 000 hodin.

Světelný výkon je možné volit v režimu od 30 lm, kdy svítilna vydrží svítit až 43,3 hodiny po maximální výkon 3 100 lm s výdrží 2,66 hodiny. Svítilna je vybavena inteligentním systémem proti přehřívání, ale i tak během využití maximálního výkonu je cítit citelné zahřívání hlavice svítilny, které může dosáhnout teploty až 60 stupňů, než zakročí elektronika a sníží maximální výkon svítilny.

Svítilnu je možné dovybavit barevnými filtry, výstražným kuželem a montáží na zbraň, kdy zvýšená odolnost proti zpětným rázům dlouhé střelné zbraně je zajištěna díky vybavení systémem dvou pružin. Ovládání svítilny na zbrani je možné díky dálkovému spínači, eliminujícímu nutnost posouvat ruce po zbrani a šátrat po správném tlačítku.

Díky duálnímu taktickému vypínači je Fenix TK16 ideálním partnerem pro bezpečnostní složky, nebo pracovníky z řad soukromých bezpečnostních agentur.

Hodnocení

Plusy:
mechanické provedení svítilny
akumulátor s vysokou kapacitou a USB-C portem
světelný výkon 3 100 lm
dosvit 380 m
záruka 5 let

Mínus:
Zahřívání hlavice svítilny při maximálním výkonu

 

Tagy článku