Fenix TK22 Ultimate Edition – světlo může zachránit i život

Fenix TK22 Ultimate Edition – světlo může zachránit i život
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Fenix TK22 UE
27 / 09 / 2020, 08:30

Taktické svítilny jsou díky svým specifickým vlastnostem určeny primárně pro taktické a služební účely, jsou pomocníkem jak policistů, tak pracovníků ostrahy objektů, či záchranářů.

Z mechanického hlediska je to klasický Fenix, tedy černá taktická svítilna z odolného leteckého hliníku s úderným kroužkem na rozbití skla na hlavici svítilny. Zapíná se pogumovaným tlačítkem umístěným ve spodní části svítilny, režimy se volí stříbrným tlačítkem na hlavici svítilny. Spona na těle svítilny umožňuje uchycení v kapse, nebo kdekoliv, kam se podaří spoje uchytit. Mimo samotné svítilny je v balení pouzdro na opasek, poutko na ruku, gumové těsnící kroužky a Li-ion akumulátorem 21700 a redukce na starší typ akumulátoru 18650.

TK22 UE

V balení je i USB-C kabel, ale při prvním pohledu na rozbalenou svítilnu jsem absolutně netušil, kam ho připojím, protože svítilna na svém černém těle žádný ukrytý USB port prostě nemá. Po několika minutách zmatku (návod číst přece nebudu) jsem objevil USB port na samotném akumulátoru. Tedy svítilna má zase větší schopnost přežít v mokrém či vlhkém prostředí. Každopádně z toho vyplývá – čtěte návody a nebudete překvapeni.

Nerezový kroužek na hlavici svítilny sloužící k rozbití skla je navíc vybaven třemi hroty z wolframu, které zvyšují schopnost rozdrtit sklo jak v případě, že někoho zachraňujete, tak v případě, že se například potřebujete dostat z havarovaného auta a byli jste tak předvídaví, že sebou svítilnu tohoto typu vozíte. Předpokládám ale, že i díky určení pro vojáky, policisty nebo záchranáře, je tato svítilna častým spolujezdcem členů výše uvedených složek, a to nejen během práce.

Když jsem taktickou svítilnu Fenix TK22UE získal na test, řekl jsem si, že si ji vezmu na dovolenou na katamarán, ať ukáže, co umí.

TK22 UE na lodi

A opravdu jsem měl možnost vyzkoušet svítilnu za relativně extrémních podmínek, kdy se k nám jeden večer přihnala menší bouřka, a svítilna s předvídavě nasazeným poutkem na ruku byla tím, co nám umožnilo na gumovém člunu rozvézt naši společnost zpět na dvě jachty vzdálené od sebe několik set metrů.

Fenix TK22 UE se světelným výkonem 1 600 lumenů má podle výrobce dosvit 405 metrů, což můžeme potvrdit, byli jsme schopni osvítit lodě vzdálené téměř 400 metrů zcela bez problémů, když byl nastaven nejvyšší výkon svítilny. Vzhledem k neustálé stříkající vodě dokonce ani nedošlo ke slibovanému snižování výkonu v této extrémní situaci, kdy ohřívající se hlavice svítilny byla vodou průběžně ochlazována a svítila na maximální výkon téměř 30 minut. I to, že svítilna je z taktické řady samozřejmě hrálo svou roli v okamžicích, kdy je nutné bleskurychle rozsvítit, či zhasnout a právě díky taktickému tlačítku je možné okamžitě „namáčknout“ a rozsvítit. Svítilny, které nejsou pro taktické určení mají často tlačítko, které musíte několik vteřin držet, než se rozsvítí a to by samozřejmě ve vypjaté situaci nebylo vhodné.

Nový Li-ion akumulátor s označením 21700 s kapacitou 5 000 mAh je schopen zajistit světlo v případě nastavení nejmenšího výkonu až 80 hodin!

Svítilnu je možné dovybavit barevnými filtry a montáží na zbraň, jako všechny taktické svítilny od Fenixu je prachotěsná a garantovaně odolná proti pádu z výšky 1 metru na tvrdý podklad.

Fenix TK22UE je skvělou svítilnou schopnou splnit požadavky nejen ozbrojených složek či pracovníků bezpečnostních agentur, ale najde uplatnění i v kapsách myslivců či na palubě lodi.

Technické údaje:

Maximální výdrž 80 hod
Napájení 1x 18650 nebo 1x 21700
Počet režimů 5
Barva světla Denní bílá s teplotou světla 5 500-6 500 K
Vodotěsnost IP68, tedy ponor maximálně 2 m
Světelný zdroj Luminus SST-40
Hmotnost 150 g

Plusy:
mechanické provedení svítilny
akumulátor s vysokou kapacitou a USB-C portem
světelný výkon a dosvit
záruka 5 let

Mínusy:
tradičně vyšší cena

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.