Autor fotografie: European Council / Flickr|Popisek: Robert Fico v roce 2015 (ilustrační foto)
Bezpečnostní expert Lumír Němec pro Security Magazín okomentoval situaci týkající se střelby na slovenského premiéra Roberta Fica ze středy 15. května. Dle Němce měla na celou situaci zásadní vliv nejen pohotovost ochranky, ale především také dlouhodobé chování politiků k občanům.
Premiér Robert Fico byl ve středu 15. května krátce po třetí hodině ve slovenské obci Handlová čtyřikrát postřelen a nyní se nachází v nemocnici v Banské Bystrici, kde je ve stabilizovaném, ale velmi vážném stavu. Útočníkem byl 71letý důchodce Juraj C., který útok plánoval několik dnů. Na premiéra zaútočil v okamžiku, kdy Fico po schůzi vlády přistoupil k lidem, aby je pozdravil a podal jim ruku. Jeho cílem bylo premiéra zranit, ale nikoli zabít. Motivem byla podle slov útočníka frustrace způsobená politikou současné slovenské vlády.
Jak byste jako bezpečnostní expert hodnotil středeční střelbu na slovenského premiéra Fica? Vidíte nějaké pochybení bezpečnostních složek?
Podle toho, co jsem viděl, tak tam došlo k pochybení ochrany. Kolem premiéra je určitý ochranný box, který mu zaručuje bezpečí. Každý ochránce sleduje svůj perimetr a má svou část, o kterou se má starat. V okamžiku samotného útoku ochránce, který byl napravo sledoval jiný prostor, než který měl. Tuto informaci usuzuji ze zveřejněného videa celého incidentu. Po bitvě je každý generál. Proč se díval jiným směrem nebo zda pohlížel na prostor mezi 12. a 3. hodinou není jasné. Možná vyhodnotil, že právě v jiné oblasti je větší potenciální riziko útoku.
Když si to rozdělíte podle hodinových ručiček, tak by ho mohl zaregistrovat dříve a tím pádem by i jeho reakce byla pravděpodobně hbytější. Třeba by již člen ochranky mohl zakročit ve chvíli, kdy útočník vytáhl zbraň. Já jsem si celý útok na videu stopoval. Od chvíle, co střelec vyjmul zbraň, zamířil a než ho začali pacifikovat, tak to byly zhruba 3 vteřiny. To je sice strašně krátká doba, ale mohla tam být nějaká rychlejší reakce. Některý z členů ochranky mohl upozornit na zbraň, ale nepovedlo se jim to.
Jaký je správný postup bezpečných složek při takové situaci?
V podstatě vyhodnocují nebezpečí a postupují podle standardních operačních postupů. Ty odrážejí skutečnosti, které jsem již říkal. Každý ze členů ochranky si má hlídat svoji část perimetru a pokaždé, když je chráněná osoba blízko davu, neměla by se od ní ochrana příliš vzdalovat. Může však nastat situace, kdy si politik nebo jiný objekt ochrany nepřeje, aby byli členové týmu příliš blízko. Osobní ochrana totiž může působit jistá omezení. Každý chce být chráněn, ale nikdo nechce být omezen. Tyto dvě skutečnosti příliš nejdou dohromady. Hodně proto vždy záleží na tom, jak je situace nastavena ze strany chráněné osoby.
Robert Fico předpověděl možný útok, ale nebyl připraven
Premiér Fico v minulosti upozornil na to, že se současná politická situace na Slovensku nejspíš promítne do vraždy některého z předních politiků země. Myslíte si, že v rámci těchto okolností měla jeho ochrana být vyšší?
Já si myslím, že ta ochrana musí standardně pracovat na vysoké úrovni, má povinnost být neustále ve střehu, předpokládat nebezpečí a předvídat potenciální konflikt. A to bez ohledu na to, co reálně premiér Fico řekl.
Jak může reagovat chráněná osoba, v tomto případě Robert Fico?
Chráněná osoba by se měla chovat podle toho, co jí doporučí její ochránce. Jsou nastavené jasné postupy, co v jakých chvílích dělat. To znamená, že vždycky, když dojde k takové situaci, tak se okamžitě pacifikuje chráněná osoba a odvede se do nejblížšího bezpečného prostoru. Odtud se následně přesouvá pryč, protože principem ochrany je prevence a schopnost vyhnout se rizikovým situacím. Prací ochránců je samozřejmě předcházet nebo se případně snažit zamezit nebezpečí.
Co si budeme povídat, otevřený prostor s veřejností je vždy to nejhorší, co může být. Největší nebezpečí samozřemě nastává v případě, kdy není veřejnost, s níž se chráněná osoba setkává, prověřená nebo alespoň vyfiltrovaná a může na místo přijít kdokoliv. V takové situaci platí pro ochránce jedno základní pravidlo: pracuj vždy tak, jako by to byl tvůj první den. Bez tohoto důležitého přístupu může postupem času u člena ochranky dojít k syndromu vyhoření. Jedinec si totiž začne myslet, že jelikož zatím nebyla ochraňovaná osoba vystavena nebezpečí, nic se nemůže stát ani v tomto případě. To může způsobit nepozornost nebo podcenění podobné krizové situace.
Střelba na premiéra Fica jako možný precedens
Jaký může mít útok na premiéra Fica dopad na bezpečnostní situaci na Slovensku nebo v Evropě? Očekáváte nějaké specifické aktuální reakce?
Myslím si, že obrovské množství lidí vnímá vyhrocenou situaci nejen ve slovenské společnosti. Politická reprezentace často místo toho, aby veřejnost nějakým způsobem spojovala, ji naopak záměrně rozděluje. Politici jsou čím dál více agresivní a úroveň politické kultury s každým dnem klesá. Myslím si, že incident v Handlové je přímým důsledkem toho, co se děje a odráží, jak se politici chovají. Existuje proto možnost, že se taková situace může v budoucnu opakovat a musí se s tím počítat. Cesta, která je nastavená, totiž není úplně nejlepší.
Bezpečnostní expert Lumír Němec má praxi více než 18 let v širokém množství ozbrojených sborů České republiky. V minulosti se pro redakci Security Magazín vyjadřoval k tématům problematik: uteč, schovej se a bojuj; Ruské invazi na Ukrajinu; zákroku Policie v Uherském Brodě z února 2023; bratří Mašínů; nebezpečí Islámského státu; vlastních zkušeností ze zahraničních misí nebo sebeobraně.