Filipínský prezident chce rozšířit boj proti drogovým dealerům, protože je ,,nemůže všechny sám zabít"

Filipínský prezident chce rozšířit boj proti drogovým dealerům, protože je ,,nemůže všechny sám zabít&quote;
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Rodrigo Duterte
19 / 09 / 2016, 16:45

Filipínský prezident Rodrigo Duterte plánuje prodloužit bojovnou kampaň proti drogovým obchodům a překupníkům o dalších šest měsíců.

Zdůvodňuje to tím, že příliš mnoho lidí je na Filipínách zapleteno nějakým způsobem do obchodů s narkotiky on sám je ,,nemůže všechny zabít". Na začátku své kampaně slíbil, že bude ,,odstraněno" až 100 000 lidí spojených s drogovými zločiny.

Počet zabitých lidí, kteří byli podezřelí z různých drogových deliktů, na Filipínách strmě roste. Od května jich jsou zhruba 3 000, upozorňuje deník The Guardian. V nedělí prohlásil Duterte ve městě Davao, že před svým zvolením netušil, jaký problém drogy pro zemi představují. Proto zvolil značně kontroverzní metody boje proti nim.  Duterte také řekl, že ,,i kdyby chtěl, tak je nemůže všechny (drogové dealery) zabít, protože kriminální záznamy těchto lidí jsou velmi objemné".

 

Duterte si předsevzal nekompromisní boj s drogami jako svou hlavní prioritu od svého zvolení prezidentem v květnu. Stal se však mezitím terčem ostré kritiky ze strany OSN, USA i lidskoprávních organizací, že jsou zabíjeni ,,pouze" podezřelí drogoví překupníci a nemají tak možnost se řádně hájit u soudu.

Duterte však všechnu kritiku odmítá, když nazval generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna hlupákem a amerického prezidenta ,,zkurvysynem".

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku