Filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil vlastní boj proti drogám. Bez pravidel, bez soudů

Filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil vlastní boj proti drogám. Bez pravidel, bez soudů
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Filipíny
03 / 09 / 2016, 15:00

Když v červnu 2016 nastupoval Rodrigo Duterte do své funkce, zavázal se veřejně k tomu, že vymýtí jednou provždy organizovaný zločin s drogami. Byla to jedna z jeho priorit. Nyní na Filipínách neprobíhá ,,boj" proti drogám, nýbrž válka bez pravidel.

KOMENTÁŘ

Válka, během níž umírají lidé, kteří jsou ,,pouze" podezřelí z toho, že jsou v drogách namočeni. Tito podezřelí jsou na Filipínách stříleni rukou zákona, tedy policisty. Bez soudů. Duterte namítá, že má ,,vlastní způsoby", jak se vypořádat s chronickým problémem drog v zemi, ale nevymkl se mu tento boj (válka) přece jen z rukou?

Během nesmlouvavého boje s drogami zemřelo asi 2000 podezřelých dealerů, překupníků či samotných uživatelů drog. Za to si Duterte vysloužil pokárání nejen OSN, ale i svého spojence USA, které odsuzují metody, jež filipínský prezident používá. Je proto také možné, že se ,,případ Filipíny" dostane v nadcházející době na program jednání OSN.

Duterte však své metody boje s drogami vehementně brání, a to i směrem k mezinárodnímu společenství. Naopak vyjádřil znepokojení nad tím, že se OSN i USA vměšují do záležitostí suverénního státu. Navíc hlasitě dal najevo, že lidskoprávní organizace kritizující jeho praxi jej nebudou mistrovat o lidských právech, o nichž prohlásil, že ho nezajímají.

Boj s drogami všude na světě je jistě správný, ale musí mít zákonný rámec, v němž se odehrává a v němž se pohybují všichni jeho ,,účastníci". To se nyní bohužel na Filipínách neděje. Dutertova křižácká válka se natolik vymkla kontrole, že jsou (možná) zabíjeni ti drogoví podezřelí, kteří jsou ve skutečnosti nevinní. A to už se může přehlížet těžko.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.