Filipínský prezident se chce sbližovat s Čínou a Ruskem

Filipínský prezident se chce sbližovat s Čínou a Ruskem
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Rodrigo Duterte
27 / 09 / 2016, 17:30

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v pondělí prohlásil, že jeho zahraničněpolitické vazby budou směřovat k Číně a Rusku.

Kontroverzní prezident Duterte již v minulosti naznačoval, že bude chtít prosazovat vlastní nezávislou zahraniční politiku, která by podléhala čím dál méně zahraničněpolitické doktríně USA. Nyní je připraven zintenzivnit vztahy především se dvěma velmocemi - Čínou a Ruskem.

Duterte řekl, že ještě tento rok chce navštívit obě země a podle vlastních slov ,,otevřít nové aliance", jež by představovaly protiváhu Spojeným státům. Filipínský prezident k tomu poznamenal, že nechce zpřetrhávat vazby s USA, na druhé straně chce prosazovat nezávislou zahraniční politiku, proto bude usilovat o ,,otevření nových aliancí"

.Jedním z důvodů, proč se nyní upíná Duterte k Číně a Rusku je zřejmě fakt, že USA jakožto spojenec Filipín ostře kritizuje Dutertův boj s drogovými dealery, během nichž již zemřelo několik tisíc lidí, kteří se nedostali před soud. Veškerou kritiku Duterte odmítá a poukazuje na to, že boj s drogami je výsadně vnitřní záležitostí Filipín. Naopak zkritizoval USA a prezidenta Obamu, kterého počastoval vulgárním výrazem.

USA si nemyslí, že by Dutertův příklon k Číně a Rusku nějak poškodil vzájemné vztahy. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že spolupráce mezi americkou a filipínskou vládou zůstává ,,silná" a USA nevidí žádnou iniciativu ze strany Filipín, která by znamenala zásadní změnu dosavadní zahraniční politiky.

 

Zdroj: cnbc.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.