Film Anthropoid dělá čest českým hrdinům

Film Anthropoid dělá čest českým hrdinům
Autor: Flickr.com|Popisek: Operace Anthropoid
11 / 10 / 2016, 18:00

Koprodukční snímek britského režiséra Seana Ellise, který právě běží v kinech, je věnován mimořádnému činu československého odboje.

RECENZE

Anthopoid byl krycí název pro likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento čin se pak skutečně odehrál 27. května 1942, když Jozef Gabčík s Janem Kubišem provedli úspěšnou záškodnickou akci, na jejímž konci byla 4. 6. 1942 smrt obávaného ,,pražského řezníka".

Film sleduje osudy dvou českých hrdinů od okamžiku seskoku na území Protektorátu Čechy a Morava v prosinci 1941. Po krátkém pobytu v Plzni se přesunuli do Prahy, kde se začali připravovat na provedení záškodnické akce proti Heydrichovi. První hodina filmu je tak poměrně dlouhou expozicí, která nám přibližuje pohnutky, ale i emoce Gabčíka (C. Murphy) s Kubišem (J. Dornan), kteří byli přece jen lidí ,,z masa a kostí", jak film následně ukáže v emocionálně vypjatých momentech, a ve scénách s děvčaty (Aňa Geislerová a kanadská herečka Charlotte Le Bon), s nimiž alespoň krátkou dobu chodí.

Ve druhé hodině se pak napětí vyšponuje na maximum zvlášť ve scéně samotného atentátu, která je vizuálně natočena fantasticky. Pak už se film ,,rozjede" na plné obrátky, i když divák ví, jak film na konci dopadne, sleduje napínavé drama až do konce. To vrcholí výborně nasnímanou přestřelkou v kostele, kde sedm statečných odbojářů nakonec po statečném boji podlehne mnohonásobné nacistické přesile.

Hlavní devizou filmu je pak jistá Ellisova režie a kamera, která je většinou roztřesená a dává divákovi permanentně ,,zakusit" pocit nejistoty. Samostatnou kapitolou jsou pak herecké výkony obou hlavních představitelů. C. Murphy hraje naprosto uvěřitelně a přesně. Viditelně svého hereckého kolegu Dornana překonává. Ale i jeho part se nakonec povedl na výbornou. I když A. Geislerová nedostala tolik prostoru, zhostila se své role se ctí a nevadí ani trochu přikrášlený hollywoodský závěr filmu v jejím podáni.

Film Anthropoid je vynikajícím zpracováním mimořádného činu, který za druhé světové války neměl obdoby. I přes některé historické nepřesnosti je na něm vidět patnáctiletá mravenčí práce režiséra Seana Ellise, který zlikvidování třetího nejvýše postaveného nacisty zprostředkoval hlavně zahraničnímu divákovi, který o akci většinou nic neví. A za to mu patří ,,český" dík.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace