Finsko nabízí uprchlíkům peníze za návrat do vlasti

Finsko nabízí uprchlíkům peníze za návrat do vlasti
11 / 08 / 2015, 14:30

Finsko se rozhodlo svérázně vypořádat s žadateli o azyl, kteří neuspěli. Nabízí jim peníze v řádech desítek tisíc korun za to, že se vrátí zpět do své vlasti.

Ve Finsku schválili zákonodárci nový zákon, díky němuž si mohou neúspěšní žadatelé o azyl zažádat o státní příspěvek na návrat do své země. Nárok na peníze mají mít dokonce i ti, kdo svou žádost sami stáhnou. Zajímavé je, že částka se odvíjí od země, ze které běženci přišli - čím problematičtější, tím více. Na nejvyšší částky budou mít právo lidé z Iráku, Afghánistánu nebo Somálska. Nejvíce mohou dostat až 1000 euro. Část příspěvku dostanou imigranti před odjezdem a část až po návratu do vlasti. To má motivovat uprchlíky, aby se skutečně vrátili.

Ačkoli se to zdá jako zbytečné mrhání veřejnými prostředky, Finsko ví, co dělá. Návrat imigrantů zpět do země původu vyjde Finy levněji, než výdaje na utečenecké tábory nebo na bezpečnostní složky, které by museli řešit problematiky nelegálního pobytu cizinců a zvýšenou kriminalitu.

Finsko kromě finančního příspěvku proplácí také další náklady na cestu domů, jako například letenky či vystavení dokladů.

Tagy článku