Finsko: Ruska se bojí, do NATO nechce

Finsko: Ruska se bojí, do NATO nechce
Autor fotografie: Wikipedie, volné dílo|Popisek: F-18 Hornet, ilustrační snímek
18 / 02 / 2015, 18:30

30. listopadu 1939 Sovětský svaz bez varování napadl Finsko a začala známá Zimní válka. Patrně i to činí Finy nedůvěřivými k nabídkám Ruska na vytvoření společného obranného paktu.

Finské letectvo začalo řešit, čím nahradí stíhačky F-18 Hornet až skončí doba jejich plánované životnosti v letech 2025-2030. Výběrem stíhaček se zaobírá specializovaná pracovní skupina.

Moskva nabízí Finsku vytvoření obranné koalice a v rámci ní dodávky letadel, námořních a protivzdušných systémů. Finsko však s takovouto možností nepočítá.

„Pokud se jedná o veškerou vojenskou techniku, nemám v Rusko důvěru,“ reagoval však finský ministr obrany Carl Haglund. Panují obavy, že by ruská technika měl v sobě zabudovaná „zadní vrátka“ což by mohlo být v krizové situaci zneužito.

Podle Haglunda se Rusko kvůli situaci na Ukrajině ukázalo být naprosto nespolehlivé. „Jedná se o závažné porušení bezpečnosti v Evropě a ignorování mezinárodních dohod. Rusko něco jiného na jedné straně říká a na straně druhé dělá. Vůbec Rusku nevěřím,“ prohlásil Haglund.

Jak dodal, Rusko ztratilo důvěru a případná závislost Finska v tak ošemetné záležitosti, jakou jsou stíhací letouny, jejich servis či modernizace a dodávky dílů, je proto vyloučená. (Zdroj: natoaktual.cz)

Patrně nejen situace na Ukrajině, ale i vlastní zkušenost Finska se Sovětským svazem, jehož je Rusko právním nástupcem, tuto spolupráci zcela vylučuje. Zákeřný útok SSSR na Finsko v roce 1939 byl přímým důsledkem paktování se komunistického Sovětského svazu s nacistickým Německem, paktu Ribbentrop – Molotov.

Třiceti násobná převaha Rudé armády v letadlech a tancích nakonec slavila úspěch a malému státu tak SSSR na základě mírových jednání po ukončení Zimní války ukradl více než 11% území. I proto je snaha Finska jednat v dnešní době se svým obrovským sousedem opatrně.

Na druhou stranu, ani do NATO se Finsku nechce, 60% obyvatelstva je dlouhodobě proti. To ovšem Finsku nezabránilo loni společně s Švédskem podepsat dohodu o pomoci od jednotek NATO.

Zdroj: natoaktual.cz, Wikipedie

Psali jsme také:

Indie si nekoupí stíhačky Rafale od Francie! Ruský SU-30 náhradou?

Ruské námořnictvo si pojistilo přístaviště v Nikaragui. Kousek od USA

Rusko opravuje svá jaderná monstra

 

Tagy článku