Finsko se obává uprchlické vlny. Nechce přijímat další utečence.

Finsko se obává uprchlické vlny. Nechce přijímat další utečence.
14 / 02 / 2016, 11:00

Finský prezident Sauli Niinistö varoval, že Rusko by se mohlo stát kvůli přílivu uprchlíků "druhým Tureckem" v případě, že Ankara uzavře migrantům své hranice. Uvedl to ruský internetový list Gazeta.ru.

"Pokud Turecko uzavře pro uprchlíky své hranice či hranice s evropskými státy, pak se nekontrolovaný proud migrantů vytvoří jinde. V tomto smyslu se Rusko může stát v jistém smyslu 'druhým Tureckem'," řekl prezident v televizním rozhovoru a varoval, že v takovém případě by citelně vzrostl tlak na Finsko, Estonsko a Lotyšsko. "Je to samozřejmě možné. V mnohém to závisí na chování Ruska," usoudil Niinistö.

Ve finských městech kvůli přistěhovalcům hlídkuje domobrana "Odinovi vojáci"

Gazeta.ru připomněla, že finský prezident dříve prohlásil, že nejsou předpoklady pro zrušení západních sankcí proti Rusku.

Ve Finsku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, loni požádalo o azyl asi 32.000 lidí. To je dvojnásobek toho, s čím vláda počítala. Finské ministerstvo vnitra již oznámilo, že se chystá odmítnout 20.000 loňských žádostí o azyl.

Finští zákonodárci loni v srpnu schválili zákon, díky němuž si mohou neúspěšní žadatelé o azyl zažádat o státní příspěvek na návrat do své země. Nárok na peníze mají mít dokonce i ti, kdo svou žádost sami stáhnou. 

Norsko, Švédsko, Dánsko i Finsko. Všem severským zemím došla trpělivost s "uprchlickou tsunami". Vzkazují běžencům, že je ve svých zemích už nechtějí.

 

Tagy článku