Finský prezident - Putin se přepočítal jako Stalin. Na kolena nesrazili ani Finy, ani Ukrajince

Finský prezident - Putin se přepočítal jako Stalin. Na kolena nesrazili ani Finy, ani Ukrajince
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Putin
04 / 01 / 2023, 09:00

Pokud Rusko věřilo, že pod vlivem masivního útoku rychle srazí Ukrajinu na kolena, pak se přepočítalo. Podobně se v SSSR kdysi předpokládalo, že pochod do Helsinek jim zabere dva týdny. Stalin a Putin totiž nedokázali rozpoznat jeden klíčový faktor.

Národ jednající společně je ohromná síla, řekl prezident Sauli Niinisto ve svém novoročním projevu.

Finský prezident se ve svém projevu odvolával na počátky druhé světové války a zimní války (1939-1940), kdy Finové odrazili útok SSSR. Poukázal zejména na „sílu a víru jednotlivých občanů ve svobodnou zemi“.

Rusko podle Niinista útokem na Ukrajinu také mylně předpokládalo, že sympatie Evropanů či Západu k Ukrajincům budou dočasné. ,,Dopadlo to jinak, s případem Ukrajiny se zacházelo jako s jejich vlastním a jeho podpora se jen zvýšila," řekl prezident.

Niinisto také zdůraznil, že ruský útok na jaře 2022 znamenal historický posun v dlouhodobé finské zahraniční politice. Tehdy bylo rozhodnuto o podání žádosti o vstup do NATO. Existují důvody domnívat se, že k formálnímu členství dojde v roce 2023. Pak skončí období neutrality Finska, dodal.

Ze 30 spojenců NATO zatím neratifikovaly přístupové protokoly Finska a Švédska pouze Turecko a Maďarsko.

„Finsko bude i v budoucnu odpovídat za obranu svého území samo, ale jako součást obranné aliance. Dostaneme pomoc a také zajistíme bezpečnost ostatních. S naším členstvím bude odstrašující faktor celého NATO silnější. Stejně tak hranice pro ohrožení Finska silou bude vyšší než dosud,“ uzavřel finský prezident.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.