Firmy podceňují bezpečnost v oblasti kritické infrastruktury

Firmy podceňují bezpečnost v oblasti kritické infrastruktury
10 / 07 / 2014, 06:00

Průzkum společnosti UNISYS CORPORATION odhalil vysoká rizika v zabezpečení infrastruktury a technologií v energetické oblast

Výsledkem nového průzkumu Unisys Corporation a Ponemon Institute zveřejněného 10. července je alarmující zjištění, že u téměř 70 procent poskytovatelů z oblasti kritické infrastruktury došlo v posledním roce nejméně k jednomu případu narušení bezpečnosti, které vedlo ke ztrátě důvěrných informací nebo k narušení provozu. Ohroženi byli především provozovatelé infrastruktury a poskytovatelé technologií v energetické oblasti. 

Průzkumu, který probíhal od dubna do května 2014, se zúčastnilo 599 bezpečnostních manažerů ze 13 zemí (USA, Velká Británie, SRN, Francie, Kanada, Španělsko aj.). 

64 procent respondentů předpokládá v příštím roce jeden nebo více závažných útoků; navzdory tomu pouze 28 procent zařadilo ve svých společnostech bezpečnost jako jednu z pěti strategických priorit. Bylo zjištěno, že důležitá bezpečnostní opatření nejsou někdy vůbec zavedena a 47 procent bezpečnostních incidentů je způsobeno nedbalostí vlastních zaměstnanců.

Průzkum rovněž poukázal na obavy bezpečnostních manažerů z ohrožení bezpečnosti v průmyslových řídicích systémech (ICS) a v dispečerském řízení a sběru dat (SCADA) v kritické infrastruktuře. 78 procent manažerů předpokládá, že v příštích dvou letech dojde k úspěšným kyberútokům na ICS a SCADA systémy.

Psali jsme také:

Analyzátory baterií Fluke 500 zjednodušují testování a údržbu kritických záložních systémů

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.