Putinovy seznamy nepohodlných. V případě invaze mají být údajně zatčeni, nebo rovnou zlikvidováni

Putinovy seznamy nepohodlných. V případě invaze mají být údajně zatčeni, nebo rovnou zlikvidováni
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
20 / 02 / 2022, 09:00

Rusko má podle serveru Foreign Policy mít údajně připravené seznamy nepohodlných lidí na Ukrajině, kteří mají být v případě invaze buď zatčeni, nebo zlikvidováni.

Plánuje Rusko podle připravených seznamů velkou zatýkací či přímo likvidační akci ukrajinských oponentů v případě invaze? Server Foreign Policy tvrdí s odvoláním na čtyři nejmenované zdroje amerických tajných služeb, že ano.

Údajná čistka se má týkat prominentních politických protivníků, protikorupčních aktivistů, novinářů, běloruských a ruských exilových disidentů, kteří jsou Moskvě nějakým způsobem nepohodlní. ,,Jak jsme viděli i v minulosti, očekáváme, že Rusko se pokusí vynutit si spolupráci pomocí zastrašování a represí," tvrdí jeden ze zdrojů, které cituje server Foreign Policy.

,,Činy, které zahrnovaly v předchozích ruských operacích vraždy, únosy, zadržení, zmizení či mučení, se zaměří na ty lidi, kteří jsou v opozici proti ruským akcím včetně běloruského a ruského disentu na Ukrajině, novinářů, protikorupčních aktivistů a zranitelných skupin obyvatel, jako jsou náboženské či etnické minority a komunita LGBTQI," pokračuje zdroj.

Již dříve tento týden hovořil americký ministr zahraničí Anthony Blinken o tom, že v případě ruské invaze se Moskva také zaměří na jí nepohodlné skupiny obyvatel. Bidenova administrativa je podle serveru Foreign Policy překvapena a zároveň znepokojena těmito seznamy, které jsou zaměřeny v podstatě proti komukoliv, kdo představuje určitou opozici vůči Kremlu.

Zpráva webu Foreign Policy vychází v době stále zvýšeného napětí panujícího na ukrajinské hranici, kde Rusko shromáždilo téměř 200 000 vojáků. Moskva obhajuje přítomnost masivní vojenské síly obavami o vlastní bezpečnost a požaduje po Západu garantované bezpečnostní záruky, které se týkají mimo jiné toho, že se NATO nebude dále rozšiřovat na Východ.

Zdroj: Foreign Policy

Tagy článku