Forejt ve Vatikánu? Arcibiskupství: Není to naše věc

Forejt ve Vatikánu? Arcibiskupství: Není to naše věc
08 / 12 / 2016, 10:30

I Když se zdálo, že se nad kariérou bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta zavírá voda, prezident Zeman mu po včerejší návštěvě Poslanecké sněmovny nalil krev do žil prohlášením, že si jej stále dokáže představit coby velvyslance ve Vatikánu.

„Jenom moje osobní přání je, protože odvedl mnoho užitečné práce, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu, kam ho schválila už předminulá vláda,“ uvedl Zeman pro ČTK. 

Redakce chtěla znát názor pražského Arcibiskupství na případné jmenování Jindřicha Forejta velvyslancem v papežském státu. Tiskový mluvčí Aleš Pištora podle předpokladů odpověděl, že Církev do jmenování velvyslanců nezasahuje. „Velvyslanec zastupuje stát, který je v případě České republiky sekulární.“ 

psali jsme: Kardinál Dominik Duka: "Česko by uprchlíky rozhodně přijímat nemělo, a to z bezpečnostních i kulturních důvodů"

 

Případné jmenování bude mít Forejt o to složitější, že s velkou pravděpodobností kvůli svému rizikovému chování zachyceném na videu ztratí prověrku NBÚ. Poslanec Martin Lank (Úsvit)  naznačil po středečním jednání komise NBÚ, že by Forejt mohl přijít o prověrku na stupeň tajné, kterou v současnosti disponuje. Tímto třetím nejvyšším stupněm jsou vybaveni všichni velvyslanci ČR. Kompromitující video, kde se Forejt oddává drogám a sexu, hodlá prověřit ministr vnitra Milan Chovanec a také Národní protidrogová centrála.

související: Přiznání prostituta: Nejde o politiku, Forejt dlužil za drogy a sex ...

 

Ministr zahraničí Zaorálek ve středu zdůraznil, že jmenování velvyslance je vždy věcí obou států, v tomto případě tedy Vatikánu. Stávajícím velvyslancem při Svatém stolci je právník Pavel Vošahlík, který v předchozí době zastával post velvyslance v Jihoafrické republice, v Namibii, Botswaně, na Mauritiu, v Lesothu ale také v Kanadě.

 

 

Tagy článku