OBRAZEM: Den pozemních sil BAHNA 2024

OBRAZEM: Den pozemních sil BAHNA 2024
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Bahna 2024
29 / 06 / 2024, 22:30

Letošní ročník akce pozemních sil BAHNA 2024 nabídl širokou škálu strojů armádních sil a bezpečnostních složek. Kromě dynamických ukázek moderních strojů Armády ČR mohli účastníci sledovat také historické představení vojenské techniky. Slavnostního zahájení se zúčastnil také prezident Petr Pavel a ministryně obrany Jana Černochová.

Redakce Security magazínu se letos zúčastnila prestižní vojenské přehlídky Den pozemních sil BAHNA 2024, která se konala 29. června v malebném prostředí Zadních BAHEN u Strašic. Tato akce, tradičně jedna z největších vojenských přehlídek v České republice, přilákala tisíce návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti. Od prvního kroku na akci nás obklopila vzrušující atmosféra. Už jen příchod na místo, kde jsme se setkali se skřípěním kovových pásů a ohlušující výstřely ze třech děl houfnic Dana, byl nezapomenutelným zážitkem.

 Bahna 2024

Byli jsme svědky nejen impozantních ukázek vojenské techniky a dovedností, ale také jsme mohli na vlastní oči vidět soudržnost a připravenost českých pozemních sil a jejich mezinárodních partnerů. Návštěvníci měli možnost nejen sledovat dynamické ukázky, ale také si zblízka prohlédnout vystavenou techniku a zbraně. Tato interakce byla jedním z vrcholů celé akce a přilákala mnoho nadšenců včetně rodin s dětmi. Mohli jsme si prohlédnout moderní i historickou techniku, kterou jsme dosud znali jen z dokumentárních filmů a knih. Jedním z největších tahounů byly mimojiné i tanky Leopard 2A4.

Bahna 2024

Tradice představení pozemních sil AČR

 

Den pozemních sil BAHNA má své kořeny v roce 1990, kdy se uskutečnila první akce ve vojenském výcvikovém prostoru Jince. Tehdy se jednalo o malé setkání majitelů vojenských historických vozidel, které se postupně rozrostlo do podoby, jakou známe dnes. První ročník měl pouhých 12 vystavovatelů, ale zájem veřejnosti rychle rostl. V roce 1992 se k organizaci přidaly další vojenské jednotky, což vedlo k rozšíření programu o ukázky výcviku a bojových operací. V následujících letech se akce zúčastnili zástupci armád USA, Německa, Francie a dalších zemí, což přispělo k jejímu mezinárodnímu renomé. Dnes jsou BAHNA jednou z nejvýznamnějších vojenských přehlídek ve střední Evropě. Diváci měli možnost obdivovat nejen jeho jízdní vlastnosti, ale i další historická vozidla, která byla součástí defilé.

Bahna 2024

Ročník 2024 Bahna 

 

Den pozemních sil BAHNA 2024 začal v devět hodin ráno slavnostním koncertem vojenské hudby. Následoval průlet letounů vzdušných sil AČR, Alca a stíhaček Gripen, po kterém ministryně obrany Jana Černochová obdržela hlášení od velitele pozemních sil, generálmajora Romana Náhončíka. Po vztyčení české státní vlajky a zaznění státní hymny se diváci mohli těšit na dynamické ukázky, které zahrnovaly seskok výsadkářů. Jedním z hlavních lákadel byla tzv. plechový balet, tedy bojových vozidel PANDUR II a TITUS, lehkých obrněných vozidel IVECO a těžké pásové techniky.

Bahna 2024 Jana Černochová

 Vojáci předvedli praktické využití své techniky v simulovaných bojových situacích, což přineslo divákům autentický zážitek.  Mezi významnými účastníky nechyběly české firmy jako STV, CSG, VOP, CZ Colt, které představily své nejnovější produkty a technologie. STV, jako generální partner celé akce, přitáhla pozornost svou širokou nabídkou těžké techniky. Pod jejich stánkem byly představeny nejnovější produkty společností Patria, Flyer Defence, Rheinmetall a MAN. Tato spolupráce přinesla návštěvníkům unikátní příležitost vidět špičkovou mezinárodní vojenskou techniku na jednom místě. CSG předvedla pokročilé obranné systémy a techniku, včetně nového modelu Tatra Force 3. Pod hlavičkou Czechoslovak Group se rovněž prezentovaly inovace od Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle a Excalibur Army.

Bahna 2024 Patria

Rheinmetall ve spolupráci se společností MAN předvedli modely HX a TG-MILS, které vzbudily velký zájem odborné veřejnosti. Patria přivezla moderní obrněná vozidla, jako je AMV XP s věžovým dálkově ovládaným 120mm minometným systémem NEMO. Mezi vystavenými exponáty byl i Flyer 72 od Flyer Defence, lehký a vysoce mobilní vozidlový systém s kapacitou převozu až 9 osob a možností rychlé konfigurace pro různé mise. Tento model, využívaný americkými speciálními jednotkami, je známý pro své využití v Sýrii a Iráku. Při dynamické ukázce měli účastníci možnost sledovat jeho manévrovatelnost a schopnosti ve vysoké rychlosti.

Flyer 72 Bahna 2024

Součástí Dne pozemních sil BAHNA 2024 byla i prezentace historických obrněných vozidel a zbraní. Nadace pozemního vojska AČR předvedla například obrněný transportér OT-64, vyrobený v Československu v sedmdesátých letech minulého století. Letošního ročníku se zúčastnili také příslušníci zahraničních armád. Bundeswehr zde reprezentoval bojové vozidlo pěchoty PUMA, zatímco slovenská armáda přivezla průzkumné vozidlo BPzVI a rakouská armáda představila šestikolový PANDUR EVO. Spolupráce s těmito armádami přispěla k mezinárodnímu charakteru akce a umožnila návštěvníkům vidět techniku, která není běžně k vidění na českém území.

Bahna 2024 CSG

BAHNA 2024 nebyla jen o armádě. Akce se zúčastnili také příslušníci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR a Vězeňské služby ČR, kteří předvedli své schopnosti v dynamických ukázkách. Policie ČR se svým vrtulníkem demonstrovala zadržení nebezpečných pachatelů.

Bahna 2024

Tagy článku