Autor fotografie: Redakce SM|Popisek: Česká armáda na FFF2024
Na Future Forces Forum 2024 se česká armáda představila s moderní technikou včetně dronů, protiletadlových systémů a obrněných vozidel.
Na prestižní výstavě Future Forces Forum (FFF) 2024, které se až do pátku 18. října koná v pražských Letňanech, je přítomná řada českých i zahraničních zbrojních firem, včetně ozbrojených složek České republiky. Tato mezinárodní akce, která každé dva roky láká více než 300 vystavovatelů z celého světa, je jednou z největších událostí v oblasti obranných technologií v České republice. Akci slavnostně zahájil prezident České republiky Petr Pavel společně s ministryní obrany Janou Černochovou. Po úvodních proslovech se oba představitelé přesunuli do výstavní haly, kde si prohlédli techniku a inovace vystavovatelů, mezi nimiž nechyběla ani česká armáda.
Česká armáda a její výzbroj na FFF 2024
AČR na Future Forces Forum představila celou řadu technologií, které jsou nedílnou součástí její výzbroje. Mezi vystavenými exponáty byly například TITUS 6x6 nebo legendární Tatra 815-7 8x8, víceúčelové vojenské vozidlo, které slouží k přepravě materiálu i vojáků. Dále je možné na výstavě vidět uniformy a výzbroj používané českými vojáky, včetně zbraní jako je Bren 2, moderní útočná puška vyráběná českou zbrojovkou, která je dnes součástí firmy Colt CZ Group SE. Mezi největší exponáty české armády patřil například Mobile Passive Surveillance Kit (DPET), mobilní systém pasivního sledování. Tento systém, uložený ve dvou ISO-1C kontejnerech, je navržen pro detekci, lokalizaci a sledování vzdušných, pozemních i námořních cílů. Díky své mobilitě a schopnosti monitorovat různé druhy hrozeb patří DPET mezi klíčové systémy v moderní armádní výzbroji.
Dalším významným exponátem je RBS-70 NG, přenosný protiletadlový raketový systém. Ten funguje na principu navádění střely pomocí laserového paprsku a může být použit k ničení cílů, ať už vizuálně nebo prostřednictvím radaru. Systém jako tento byl úspěšně nasazen například na Ukrajině, kde prokázal svou efektivitu v boji proti vzdušným hrozbám. Švédsko dodalo tento systém v rámci vojenské pomoci na začátku roku 2023 a od té doby je účinně používán proti ruským vojenským cílům. Ukrajinská armáda jej úspěšně využila k sestřelení různých vzdušných hrozeb, včetně řízených střel, dronů a vrtulníků. Například byl zaznamenán úspěch, kdy tento systém sestřelil ruský vrtulník Ka-52 a řízené střely během operací na Ukrajině.
Česká armáda a dron ScanEagle na FFF 2024
Velkou pozornost návštěvníků přitahuje bezpilotní systém ScanEagle, který se vyznačuje unikátním způsobem vzletu a přistání. Tento dron je vypouštěn pomocí speciálního katapultu a přistává pomocí lana, do kterého se zachytí háčkem na křídle. Díky své mobilitě je ScanEagle ideální pro průzkumné operace nejen na pevnině, ale i na moři. Cena tohoto dronu závisí na použité kameře, přičemž se pohybuje od jednoho milionu korun za kus a výše. Přesný počet těchto dronů, kterými česká armáda disponuje, je tajný, což odráží citlivou povahu těchto systémů.
Další české ozbrojené složky a průmyslové firmy na FFF 2024
Z českých státních podniků se na FFF 2024 prezentovala například LOM Praha, která vystavila lehký víceúčelový vrtulník Enstrom 480B-G (č. 0460) z výcvikové flotily pardubického Centra leteckého výcviku (CLV). Tento vrtulník, známý pod jménem Taxis, pojmenovali žáci pardubických škol. Dalším je státní podnik VOP CZ, jenž představil mimo jiné obrněné vozidlo Bushmaster, které je součástí výzbroje české armády. Tento australský obrněný transportér je známý svou odolností vůči minám a improvizovaným výbušným zařízením, což z něj činí klíčový prvek moderních ozbrojených sil. Kromě armádních technologií mají na výstavě své stánky i další ozbrojené složky, jako jsou Policie České republiky a Hasičský záchranný sbor. Návštěvníci tak mohou vidět techniku a vozidla, které sbory využívají, a dozvědí se více o jejich práci v rámci bezpečnosti a ochrany obyvatel.