Fox News: "Na hranicích s Evropou bude toxický islámský režim. Brzy budete truchlit"

Fox News: &quote;Na hranicích s Evropou bude toxický islámský režim. Brzy budete truchlit&quote;
18 / 07 / 2016, 13:15

Pokus o převrat byl poslední nadějí turecké demokracie, ne pokus převzít vládu nad zemí, zní z USA. Mezitím paranoidní turecký ministr obvinil z puče USA.

Situaci v Turecku okomentoval Ralph Peters z konzervativních Fox News: „Páteční pokus o převrat byl poslední tureckou nadějí na zastavení islamizace vládních struktur a degradace celé turecké společnosti. Lídři západních států obratem přispěchali s tvrdými slovy odsuzujícími pučisty, což poukazuje pouze na to, že situaci v zemi příliš nerozumí. Odměnou za to jim bude toxický islámský režim na hranicích s Evropou."

Peters vidí situaci jinak než většina západních pozorovatelů. „Ten nechvalně proslulý pokus o převrat byl poslední nadějí turecké demokracie, ne pokus převzít vládu nad zemí. Turecko není žádná banánová republika, kde by si armádní činitelé mohli nezřízeně dělat, co chtějí, pouze s vidinou vlastního zisku,“ tvrdí.

„Již více než sto let turecké ozbrojené síly představují jakéhosi patrona sekulární ústavy. V posledních desetiletích, konkrétně v letech 1960, 1971 a 1980, země zaznamenala několik vojenských intervencí, které měly za cíl zabránit rozkladu země,“ dodal. V pátek večer se prý znovu právě o toto některé kruhy v turecké armádě pokusily. „Někteří z armádních důstojníků se v pátek znovu pokusili zemi vysvobodit. Selhali. Západ slavil. Brzy bude ovšem truchlit,“ píše se na Fox News. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Spor mezi USA a Tureckem o islámského duchovního

V centru vzájemných sporů stojí islámský klerik Fethullah Gülen, který žije již několik let v americké Pensylvánii, odkud do světa hlásá svou filosofii, ve které mísí mystickou formu islámu a podporu demokracie, vědy, vzdělávání a mezináboženského dialogu.

Prezident Erdogan se na Washington obrátil s tím, aby americká vláda okamžitě vydala Gülena Turecku. „Jestliže jsme strategickými partnery, měli byste naší žádosti vyhovět,“ uvedl.

Turecký předseda vlády Binali Yildirim v sobotu zase prohlásil: „Jakákoli země, která ochraňuje tohoto muže, nemůže být naším partnerem. Naopak, musí být s Tureckem ve velmi vážném konfliktu. Znovu vás žádám o to, abyste neprodleně vydali toho muže v Pensylvánii Turecku.“

Kerry: tvrzení o podílu USA na puči v Turecku škodí vztahům

Zdaleka nejdále ve svých prohlášeních ovšem zašel turecký ministr práce Suleyman Soylu, který Spojené státy dokonce obvinil z toho, že se do pokusu o puč přímo zapojily. „Spojené státy stojí za pokusem o puč. Víme o tom, že několik periodik, které vychází v USA, akci připravovaly několik měsíců. Stejně dlouho již žádáme o vydání Felhullaha Gülena. Musí nám ho vydat,“ zdůraznil turecký ministr.

Spor mezi EU a Tureckem o zavedení trestu smrti

Žádná země se nemůže stát členem Evropské unie, pokud má ve svém právním řádu trest smrti. Novinářům to dnes řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Dopoledne se v Bruselu shodli ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se svým americkým kolegou Johnem Kerrym, že Turecko musí po nedávné porážce puče udržet právní stát a vysokou úroveň demokracie.

Erdogan uvažuje o znovuzavedení trestu smrti

Mogheriniová také připomněla, že Turecko je členem Rady Evropy a jako takové je vázáno Evropskou úmluvou o lidských právech, která je ohledně trestu smrti také zcela jednoznačná. Současně upozornila, že evropská a americká podpora legitimních tureckých institucí proti pokusu o ozbrojený převrat, "není výmluvou" k tomu, aby se země vzdálila právnímu státu a ochraně lidských práv. Je to podle ní zásadní především pro Turecko samotné a jeho obyvatele.

Eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn dokonce poznamenal, že seznamy osob k zatýkání byly zřejmě připraveny už před samotným pučem v noci z pátku na sobotu.

 

 

Tagy článku