Francie je ochromena pouličními násilnostmi a stávkami. Dochází pohonné hmoty

Francie je ochromena pouličními násilnostmi a stávkami. Dochází pohonné hmoty
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Před čerpacími stanicemi se tvoří dlouhé kolony
26 / 05 / 2016, 04:45

Po celé Francii dochází pohonné hmoty na benzínových stanicích. Policie zasahuje proti demonstrantům stále brutálněji. Každá čtvrtá čerpací stanice je na suchu. Vláda vyzývá veřejnost, aby nepropadala panice a uvolnila palivo ze strategických zásob.

Stávky v rafineriích a další demonstrace se konají na protest proti Hollandeově reformě zákoníku práce, která má usnadnit přijímání i propouštění zaměstnanců. Vláda se tak snaží povzbudit podniky k tvorbě nových pracovních míst, kritici však tvrdí, že reforma umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Ve středu se rozhodli ke stávce připojit i odboráři v 16 jaderných zařízeních. Podpořit tak chtějí požadavek, aby socialistická vláda ustoupila od prosazované reformy zákoníku práce, která má usnadnit přijímání a propouštění zaměstnanců.Kolem 07:00 SELČ klesl výkon nejméně devíti z celkových devatenácti aktivních jaderných elektráren ve Francii, informovala agentura Reuters.

Po měsících protestů proti vládě Françoise Hollandea jsou někteří demonstranti stále agresivnější, řidiči nákladních vozů blokují rafinerie a pálí pneumatiky. Důsledkem jsou fronty u benzinek po celé zemi, píše na svém webu agentura Bloomberg. Zdroj: ekonomicky-denik.cz

 

 

V některých městech napříč Francií vandalové poničili sídla Socialistické strany, jejímž členem Hollande je, naposledy se to stalo v pondělí. Televize odvysílaly záběry skupinky mladých lidí, kteří vyhnali z hlídkového vozu dva policisty a pak auto zapálili. Při demonstracích byly zraněny stovky policistů – a to za situace, kdy prezident využívá mimořádné pravomoci, aby udržel zákon a pořádek během výjimečného stavu zavedeného po loňských teroristických útocích.

Francie kvůli blokádám rafinerií začala poprvé od roku 2010 využívat pohonné hmoty ze svých strategických zásob. Informoval o tom včera Svaz ropného průmyslu (UFIP). Blokády, které jsou součástí odborových protestů, vedly k nedostatku pohonných hmot ve velkých částech Francie, včetně Paříže, napsala agentura Reuters. Francie byla naposledy nucena čerpat pohonné hmoty ze strategických zásob v roce 2010, kdy odboráři na několik týdnů zablokovali rafinerie v rámci protestů proti penzijní reformě. Zdroj: echo24.cz

 

Tagy článku