Muslimové prý v no-go zónách terorizují francouzské policisty

Muslimové prý v no-go zónách terorizují francouzské policisty
30 / 10 / 2016, 13:15

Policisté protestují proti politice vlády:"Jsme živé terče". Bezpečnostní situace ve Francii se stále zhoršuje a strážci zákona dávají najevo své obavy.

"Stejnou neprůstřelnou vestu mám už třináct let, kulka by jí prolétla jako máslem", takové stížnosti slyšel reportér ParlamentníchListů.cz na demonstracích policistů uprostřed Paříže. 

Čtrnáct procent. O tolik v prvním pololetí tohoto roku vzrostl počet útoků na policisty. Bude tomu rok, kdy teroristé Islámského státu při koordinovaných atentátech zaútočili na několik cílů v centru francouzské metropole, což si vyžádalo sto třicet obětí. Ještě před tím vraždili islamisté v redakci satiristického časopisu Charlie Hebdo a v košer lahůdkářství na předměstí s hrůzným součtem sedmnácti mrtvých.

Nicméně bezbečnostní situace se v zemi galského kohouta nijak významně nezlepšila, jak by se dalo očekávat, spíše naopak. Aktuální příběhy protipolicejního násilí by mohly sloužit jako scénáře filmových hororů.

Francouzský ministr vnitra se zastal stávkujících policistů. Policejní šéf je chtěl potrestat

V první polovině června Larossi Abdalla ve městě Magnanville západně od Paříže ubodal policistu v civilu i s přítelkyní. Video z vraždění umístil na Facebook. Poté se zabarikádoval v jeho domě, přičemž jejich tříletého syna zachránila až zásahová jednotka. Během zásahu přísahal věrnost Islámskému státu. Policisté u něj našli seznam dalších plánovaných cílů, mezi nimiž byli mimo jiné další policisté, novináři či rappeři. Útočník byl přitom již v roce 2013 odsouzen na tři a půl roku za verbování džihádistů, po dvou a půl letech ho propustili, ale byl stále v podmínce.

"Naše hnutí, které spojuje hněv, je neodborové a nepolitické, i když některé požadavky máme s odbory a politickými stranami stejné. Žádáme, aby naši kolegové, kteří se stali oběťmi pokusu o vraždu ve Viry-Chatillon, byli povýšeni a odškodněni," píše se v prohlášení, které policisté v civilu rozdávali v týdnu právě na pařížském mostu Svornosti. Podle tiskopisu chtějí také zvýšení počtu policistů pracujících v terénu na dvojnásobek, lépe vybavená vozidla, upřesnění definice legitimní obrany při výkonu služby, proplácení přesčasů, nezdanění odměn a tak dále.

Vyčerpaným francouzským policistům dochází trpělivost. Protestovali v centru Paříže

Na mostu se před Národním shromážděním sešlo v týdnu tak šest policistů. Na zátarase visel plakát: "Nesahej na mého policajta." Mezi účastníky protestu pobíhala starší dáma s transparentem: "Občanka se zlobí a je solidární. Jsem pyšná na své policisty." Marie, jak se posléze představila, prý chtěla transparent, s nímž byla před lety na několika demonstracích, vyhodit, ale známý jí řekl, ať to nedělá, že se ještě bude hodit, a taky že jo. "Přišli jsme říct, že za těchto podmínek nemůžeme pracovat. Je ale dobré vidět, že nás lidé podporují," říká pro ParlamentníListy.cz třiatřicetiletý policista Julian a dodává: "Chceme, aby vláda pochopila, že policie strádá a už to takhle nejde dál."

 

O den dříve stály před Justičním palácem v Paříži zhruba čtyři stovky policistů. Podle praporů, kterými mávali na protest, členové dvou odborových organizací, tedy Národního policejního sdružení a Národní unie nezávislých odborů. Na jednom z doma vyrobených transparentů stálo: "Policejní čepice: Už toho máme dost. Konec nedostatku úcty a respektu." Nespočtu novinářů si demonstranti stěžovali na nevhodné neprůstřelné vesty či předpotopní vybavení. "Mám stejnou neprůstřelnou vestu už třináct let. Oblékám ji jen, aby se neřeklo, protože kdyby došlo k přestřelce, nijak by mi nepomohla. Kulka by jí prolétla jako máslem," podotkl osmadvacetiletý policista Yarn.

Celý článek zde.

 

Tagy článku