Francie nabízí uprchlíkům 2.500 eur za okamžitý návrat domů

Francie nabízí uprchlíkům 2.500 eur za okamžitý návrat domů
24 / 11 / 2016, 18:45

Nabídka platí pouze do 31. prosince a jejím cílem je "podstatně zvýšit počet dobrovolných odchodů žadatelů o azyl" z Francie.

Francouzská vláda dnes rozhodla o dočasném zvýšení finanční podpory těm uprchlíkům, kteří budou souhlasit s dobrovolnou deportací do země původu. O mimořádném opatření informovala agentura AFP

Kromě toho, že uprchlíkům zaplatí francouzská vláda jednosměrnou letenku, budou mít současně nárok na vyplacení "mimořádné finanční podpory až do výše 10.000 eur na rodinu", aby se mohli vrátit všichni rodinní příslušníci a měli ve své zemi finanční prostředky například k založení firmy. Uvedl to Didier Leschi, šéf francouzského imigračního úřadu.  

V posledních měsících byl podstatně zvýšen základní příspěvek na podporu každého uprchlíka z původních 650 eur, na 1.000 eur v říjnu a nakonec až 1.850 eur v listopadu. Tato výjimečná nabídka přichází poté, co se tisíce uprchlíků ze zlikvidovaného tábora Džungle u Calais přesunulo do desítek uprchlických center po celé zemi.

Francouzský imigrační úřad letos dobrovolně deportoval 3.051 uprchlíků a do konce roku jich má být celkem 4.500, tedy stejný počet jako v loňském roce. Podle Leschiho mají největší zájem o tuto formu pomoci především Afghánci, protože jenom těch se letos vrátilo dobrovolně domů 400, zatímco vloni jich bylo pouhých 19. 

Tagy článku