Francie: Nepřipustíme ztrátu svobodného Jihočínského moře

Francie: Nepřipustíme ztrátu svobodného Jihočínského moře
Autor fotografie: US Navy|Popisek: Francouzská fregata FS Guepratte (F 714) v Jihočínském moři
06 / 06 / 2016, 12:00

Francie vidí ochranu svobody moří jako kritickou, řekl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian během 15. Summitu bezpečnosti v Asii, který se konal v neděli v Singapuru. Dodal, že ztráta těchto práv v Jihočínském moři může vést k podobným problémům blíž k Evropě - v Severním ledovém oceánu nebo Středozemním moři.

Podle agentury Bloomberg seniorní francouzský úředník, který cestoval s ministrem řekl, že země bude diskutovat o plánech s partnery v EU během příštích týdnů, kdy cílem bude zaručit, že námořnictva EU se budou moci regulérně plavit ve vodách Jihočínského moře.

Francouzské námořnictvo (Marine Nationale) již nyní pravidelně hlídkuje v Jihočínském moři. Letos v únoru s fregatou FREMM Provence, v květnu s fregatami třídy Floreal a třídy La Fayette, kdy se obě lodi pohybovaly ve formaci s americkou letadlovou lodí USS John C. Stennis.

Loď třídy Mistral byla v dané oblasti přítomna v březnu a dubnu. Francie má zájem o koordinaci hlídek s dalšími předními evropskými námořnictvy, jako je Royal Navy, aby byly omezeny nebo případně vůbec nebyly dlouhé mezery bez přítomnosti lodí EU v Jihočínském moři.

Co se týče menších námořnictva EU, mohly by být integrovány s francouzskými silami tak, jak tomu bylo v případě několika posledních nasazení francouzské letadlové lodi.

Francouzský ministr obrany ve svém projevu řekl, že "Francouzské lodě a letadla budou působit všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje, a všude tam, kde to operační potřeby vyžadují, což činí."

Zdroj: Navy Recognition

 

Tagy článku