Francie posílá do Polska tanky. NATO posiluje vojenské pozice na východě Evropy

Francie posílá do Polska tanky. NATO posiluje vojenské pozice na východě Evropy
Autor fotografie: Daniel Steger (Lausanne,Switzerland)|Popisek: A Leclerc on manoeuvres.
11 / 02 / 2015, 20:30

Přesuny vojsk NATO kvůli zhoršení situace na Ukrajině. Polsko chce na svém území základnu aliance a souhlasí s umístěním cizích vojsk.
Zdroj: natoaktual.cz,

Nejen Německo vysílá 1700 svých vojáků do Polska - o tom jsme psali v článku "Hrozí další světová válka?"

Německý ministr zahraničí Steinmeier byl 5. února ve Varšavě na jednání s polským prezidentem Komorowským a polským protějškem Schetynou. Jednali také o tom, že se německá armáda připravuje na největší akci na polském území od druhé světové války. Bundeswehr v reakci na konflikt na Ukrajině letos v červnu pošle do sousední země asi 1700 vojáků. Deník Rzeczpospolita přišel s informací, že má vzniknout stálá polsko-německá jednotka. Navíc SRN vytvořilo stálou společnou jednotku i s dalším svým bývalým nepřítelem – Francií (zdroj: www.rozhlas.cz)

O přesunech vojsk a vojenské techniky NATO na východ Evropy jednala, mimochodem bez zájmu médií, i polská premiérka Eva Kopacz a francouzský prezident Hollande už 3. února 2015 v Paříži. V deklaraci se uvádí: „Francie nasadí tanky Leclerc a obrněná vozidla po dobu dvou měsíců a zapojí se do řady cvičení NATO v Polsku." Předtím již francouzská strana poskytla k ochraně polského vzdušného prostoru svoje stíhačky (zdroj: natoaktual.cz)

Současně ale francouzský prezident Holland uvedl na mnichovské bezpečnostní konferenci "jedinou šancí, jak předejít válce je zastavit boje v Donbasu. To je poslední šance."

Ve zprávě se uvádí, že "Jde o další ze série opatření, které mají vyslat odstrašující signál směrem k Rusku a zároveň ujistit členské země na východní hranici NATO, že jsou jejich spojenci v případě ohrožení připraveni přispěchat na pomoc".

Polsko současně připravuje na svém území několik velkých vojenských cvičení, do kterých se zapojí kromě Francie rovněž Británie, Německo a Kanada. Zároveň chce, aby na jeho území vznikla základna pro alianční síly velmi rychlé reakce (VJTF). 

Polsko také plánuje vznik společné litevsko-polsko-ukrajinské brigáda se sídlem v Lublinu. Ta by měla být v budoucnu nasazována do operací s mandátem OSN.


Video: zdroj Germanyisthebest1

Foto: Daniel Steger (Lausanne,Switzerland)

Psali jsme také:

Armádní síly Lotyšska a USA společně na cvičení Atlantic Resolve

Nová vlna násilí na východní Ukrajině

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Rasmussen: Putin by mohl zahájit hybridní útok na Pobaltí

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa 

Rusové: Obama chystá světovou válku. Máme právo použit jaderné zbraně jako první

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

 

Tagy článku