Francie má strach sama ze sebe. Problém burkin je jen vnějším projevem ztraceného pudu sebezáchovy

Francie má strach sama ze sebe. Problém burkin je jen vnějším projevem ztraceného pudu sebezáchovy
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: francouzská vlajka
29 / 08 / 2016, 16:30

Potom, co úřady zakázaly v téměř třiceti francouzských městech muslimské plavky, tzv. burkini, přispěchal Nejvyšší správní soud s rychlou odpovědí a zrušil toto nařízení.

KOMENTÁŘ

Nezaujatému pozorovateli se tak musí tento ,,kontr" ze strany Nejvyššího správního soudu zdát minimálně podivný, až nepochopitelný. Odůvodnění soudu je zhruba takové: zákaz nošení burkin na francouzské pláže ,,vážně a zjevně nelegálně narušuje základní svobody".

Na druhou stranu soud zapomněl při své argumentaci na jednu podstatnou věc - pokud by dívka z Evropy jela do nějaké muslimské země, třeba Saúdské Arábie a vyšla si v bikinách na pláž, tak by ji zřejmě čekal tělesný trest od náboženské policie, či rychlá eskorta pryč z pláže.

Kdyby stejně jako ,,pobouřené" evropské muslimky argumentovala tím, že je to její svobodná volba a může si stejně jako muslimky v Evropě nosit, co chce, tak by se jí místní úřady a příslušníci náboženské policie zvysoka vysmáli. Saúdská Arábie přitom z evropského pohledu jasně porušuje lidská práva jednotlivce. To ale jen na okraj.

Pokud Francie stále opakuje, že chce udržet sekulární charakter země, toto opatření Nejvyššího správního soudu může s touto deklarací stěží korespondovat. Ba naopak, je od ní dalším ústupem. Na druhou stranu je rozhodnutí Nejvyššího správního soudu živým důkazem, jak falešná politická a kulturní hyperkorektnost hluboce zakořenila do francouzského státního organismu. Vymýtit ji se současným vládním establishmentem půjde jen velmi těžko, zvlášť když Francie ztrácí zřetelně pud sebezáchovy, hlavně ten kulturní.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.