Francie si dokáže představit spolupráci s Asadem v boji proti IS

Francie si dokáže představit spolupráci s Asadem v boji proti IS
27 / 11 / 2015, 16:30

Vojska věrná režimu syrského prezidenta Bašára Asada by se mohla zapojit do koalice bojující proti radikální organizaci Islámský stát (IS). V rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici RTL to dnes uvedl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Paříž podle něj ale i nadále trvá na tom, že Asad musí odstoupit.

Boj s IS se dá podle Fabiuse vést dvěma způsoby: bombardováním a zásahem pozemnímch sil.  

"Ty však nemohou být naše, ale mohou být silami Svobodné syrské armády, arabských sunnitů a třeba i (syrského) režimu", uvedl francouzský ministr zahraničí.

Na osvobození Sýrie od radikálních islamistů by se podle Fabiuse měli podílet rovněž místní Kurdové. Francouzská vláda donedávna kategoricky vylučovala spolupráci s Asadovým režimem. Po teroristických útocích z 13. listopadu se ale Paříž pokouší vytvořit co nejširší mezinárodní koalici pro boj proti Islámskému státu, který se přihlásil k odpovědnosti za atentáty.

"Pokud chceme směřovat ke svobodné a jednotné Sýrii, nemůže to být Asad, který má na svědomí smrt 300 tisíc lidí a miliony uprchlíků, kdo ji povede," uvedl rovněž Fabius. "Asad nemůže být budoucností svého lidu," dodal francouzský šéfdiplomat.

Francouzský prezident François Hollande tento týden jednal o vytvoření koalice proti IS, boji s terorismem a válce v Sýrii s britským premiérem Davidem Cameronem, americkým prezidentem Barackem Obamou, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, italským premiérem Matteem Renzim a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Například německá vláda už ve čtvrtek na základě jednání slíbila pomoci Francii v Sýrii vysláním průzkumných letounů typu Tornado.

Zdroj: ČTK

 

 

Tagy článku