Francie si za útoky může sama. Bohužel
foto: redakční databáze/teroristický útok
Francie nezvládá řešit bezpečnost sama sebe a svých občanů.
KOMENTÁŘ
Strašlivý útok v Nice je jen dalším střípkem do teroristické mozaiky ve Francii a potažmo dalších zemích, na něž se radikálně muslimský terorismus zaměřuje. Ozbrojený pachatel, který si vypůjčil nákladní auto, v němž měl pro ,,jistotu" střelné zbraně a granáty, bude s největší pravděpodobností identifikován jako muslim napojený na Islámský stát. Co z toho plyne? Francie flagrantně selhala v zajištění vlastní bezpečnosti i svých občanů a v otázce integrace. Prodlužování výjimečného stavu už je řešení následků, nikoliv příčin, a bude jen prodlužovat strach Francouzů z dalších útoků.
Ač mám Francii jinak rád, bezpečnostní otázky a další aspekty s ní spojené, vůbec nezvládla. Začalo to již útokem na pařížskou redakci humoristického časopisu Charlie Hebdo, kdy bratry Kouachiovy francouzské tajné služby pustily nepochopitelně z hledáčku. Stejně tak další teroristy z listopadového útoku, který se stal minulý rok. Přitom teroristé, kteří tyto činy spáchali, byly podezřelé osoby, potenciálně představující riziko pro bezpečnost země, jak samy tajné služby přiznaly. Přesto svou laxností dopustily teroristické činy realizovat.
Nyní Francie sklízí trpké ovoce, které je dáno neschopností vlastních tajných služeb a politických elit, které pro změnu nezvládly integraci muslimů na svém území. Islámský stát mimochodem sliboval útoky na středomořská letoviska, jímž Nice je, již před několika měsíci. Francie tyto hrozby nepochopitelně podcenila a důsledkem je další krvavý teroristický útok. Ale diví se upřímně někdo při akceschopnosti, kterou Francie (ne)vykazuje?
Co bude následovat dál? Útok na Eiffelovu věž? Co už musí Francii přesvědčit o tom, že je nutné zakročit se vší rozhodností proti terorismu, aby byla zajištěna konečně bezpečnost občanů, což je jedna z primárních funkcí každého civilizovaného státu - stovky, či tisíce mtvých?
Tagy