Francie sleduje 15.000 islámských radikálů včetně 2000 dětí

Francie sleduje 15.000 islámských radikálů včetně 2000 dětí
10 / 10 / 2016, 08:30

Podle úřadů představují tyto potencionální teroristé hrozbu pro národní bezpečnost. Na seznamech je rovněž 1.954 dětí, z nichž nejmladšímu je 11 let.

Francouzské úřady vytvořily databázi radikálů v březnu roku 2015 po útocích na redakci Charlie Hebdo a po střelbě na košer trhu v lednu tohoto roku, při kterých bylo zabito 17 lidí. Zdroj: express.co.uk

Nicméně ani vytvoření databáze a sledování těchto osob nezabránilo koordinovaným teroristickým útokům v Paříži v listopadu loňského roku, při kterých zahynulo 130 nebo červencovému masakru 86 lidí, v den oslav Bastille v Nice. Od prosince 2014 došlo po celé Francii celkem k 21 teroristickým útokům, což vyvolalo nespokojenost s politikou prezidenta Françoisa Hollanda.

Francouzská vláda je už teroristickými útoky vyčerpaná

Podle francouzských bezpečnostních sil představuje minimálně 4.000 z těchto osob významnou hrozbu pro francouzskou společnost a jsou nepřetržitě sledovány zpravodajskými službami.

Úřady tvrdí, že většina z nich žije v okrajových čtvrtích velkých měst. Většina z nich jsou delikventi, závislí na drogách nebo alkoholu. Většina sledovaných mladých lidí dosáhla "jen nízké úrovně vzdělání", a jsou to muži ve věku 18 až 25 let a podle úřadů jsou "psychologicky zmatení." Mezi dětmi jsou to většinou dívky, nejmladší z nich chodí teprve na základní školu.

Zradikalizované fanatičky IS plánovaly teroristický útok v Paříži

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve odmítl uvést jména těchto radikálů, kteří představují hrozbu pro místní úřady s odvoláním na to, že je to "neústavní." Současně potvrdil, že v souvislosti s terorismem bylo již zatčeno 355 osob, ale i v těchto případech odmítl tyto osoby identifikovat.

Podle něj, je "nutné najít způsob, který by starostům umožnil zapojit se do procesu prevence radikalizace a který současně nenaruší činnost zpravodajských služeb. Nemůžeme zadržet jedince, kteří nedopustili žádného trestného činu jenom proto, že zaujali naši pozornost. To je neefektivní a protiústavní".

Rozhodnutí ministerstva vnitra i nadále utajovat seznam těchto osob, kritizuje například konzervativní starosta města Evreux v Normandii, v regionu, kde islámisté popravili místního faráře. Starosta Guy Lefrand požadoval, aby mu zpravodajské služby sdělily jména lidí, kteří žijí v jeho městě,  a kteří jsou podezřelí z radikalizace.

Starosta řekl na adresu vlády: "Ve Francii je vyhlášen výjimečný stav, a je povinností státu, aby nám zpřístupnil tento seznam. Pokud stát nebude poskytovat tyto informace, žádám tedy stát, aby tyto osoby na vlastní odpovědnost odstranil z mého města." 

Jsou evropští muslimové bezpečnostní riziko? Miliony z nich údajně schvalují ideologii IS

Tagy článku