Francie stále prodlužuje výjimečný stav. Tentokrát kvůli volbám

Francie stále prodlužuje výjimečný stav. Tentokrát kvůli volbám
10 / 12 / 2016, 17:15

Francouzská vláda navrhne prodloužit v zemi výjimečný stav až do července 2017, oznámil dnes premiér Bernard Cazeneuve.

Paříž (ČTK)- Učiní tak vzhledem k prezidentským a parlamentním volbám, které se budou konat v příštím roce. Výjimečný stav platí ve Francii už více než rok, zaveden byl po teroristických útocích v Paříži.

Francie "v zájmu ochrany demokracie" prodlužuje výjimečný stav

Další prodloužení výjimečného stavu vyžaduje opět souhlas parlamentu. Poslanci mají návrh projednávat v úterý, senátoři ve čtvrtek, poznamenala agentura Reuters.

Výjimečný stav dává policii širší pravomoci při domovních prohlídkách a při zatýkání podezřelých. Socialistická vláda jej zavedla loni v listopadu po teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 130 obětí.

Francouzská vláda je už teroristickými útoky vyčerpaná

Prezidentské volby se ve Francii uskuteční ve dvou kolech v dubnu a květnu, v červnu budou následovat volby parlamentní.

Francouzský premiér Manuel Valls se v rozhovoru pro BBC pořízeném během světového ekonomického fóra v Davosu už letos v lednu vyjádřil, že chce, aby výjimečný stav ve Francii platil "tak dlouho, dokud nebude úplně poražen islámský stát." 

Výjimečný stav bývá často kritizován jako přinejlepším neúčinné opatření a přinejhorším jako porušení občanských práv a ohrožení demokracie. Policii například umožňuje bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Úřady mohou nařizovat domácí vězení a zakazovat radikální organizace, mazat webové stránky nebo rušit veřejná shromáždění.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace