Francie uzavřela až do odvolání velvyslanectví i konzulát v Turecku

Francie uzavřela až do odvolání velvyslanectví i konzulát v Turecku
Autor fotografie: Pixabay
13 / 07 / 2016, 17:30

Francie uzavřela své velvyslanectví v turecké metropoli Ankaře a konzulát v největším tureckém městě Istanbulu. Existuje "vážná bezpečnostní hrozba" v souvislosti s plánovanými oslavami francouzského státního svátku 14. července.

Istanbul 13. července (ČTK) -  Informovala o tom ambasáda s tím, že tak učinila ode dneška až do odvolání. Příčinou jsou podle agentury Reuters obavy o bezpečnost. Turecko se v poslední době stalo terčem řady teroristických útoků.

"Francouzské velvyslanectví v Ankaře, stejně jako generální konzulát v Istanbulu budou zavřeny od středy 13. července 13:00 místního času (12:00 SELČ) až do odvolání," uvádí se v prohlášení ambasády.

Francouzská generální konzulka v Istanbulu Muriel Domenachová již dříve na svém twitterovém účtu oznámila, že existuje "vážná bezpečnostní hrozba" v souvislosti s plánovanými oslavami francouzského státního svátku 14. července.

Domenachová současně také informovala, že se proto ruší oslavy státního svátku v tureckých městech Istanbulu, Ankaře a Izmiru. Recepce u příležitosti svátku, připomínajícího Dobytí Bastily v roce 1789 a začátek Velké francouzské revoluce, se měla v Istanbulu konat již dnes večer.

Turecko se v poslední době stalo terčem řady teroristických útoků, mimo jiné v Istanbulu. V tomto největším turecké městě zaútočili teroristé před dvěma týdny, 28. června večer, na Atatürkovo letišti. Zabili 45 lidí a další dvě stovky osob zranili. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát (IS), proti níž v Sýrii a Iráku bojuje řada zemí, včetně Francie a Turecka.

Tagy článku