Francie v ohrožení: IS prý připravuje sérii teroristických útoků

Francie v ohrožení: IS prý připravuje sérii teroristických útoků
19 / 05 / 2016, 17:45

Podle ředitele francouzské tajné služby DGSI Patricka Calvara se Francie musí přichystat na „kampaň teroristických útoků“ - zejména na výbušniny nastražené v místech, kde se scházejí davy lidí.

„Riskujeme, že budeme vystaveni nové formě útoků: teroristické kampani, která je charakteristická odkládaním výbušných zařízení na místech s velkou koncentrací lidí, s cílem vytvořit co největší paniku,“ řekl Calvar. Ve svém varování však útoky na letadla nezmínil, vyjádřil se však, že podle jeho úsudku je Francie „zemí v největším ohrožení útoky“ Islámského státu. Zdroj: idnes.czparlamentnilisty.cz s odvoláním na britský dailymail.co.uk.

Mezitím se k dnešní katastrofě egyptského Airbusu vyjádřil i šéf ruské tajné služby FSB Alexander Bortnikov, který řekl, že "šlo se vší pravděpodobností o teroristický útok", obdobný jako se stal v říjnu 2015 na lince z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, kdy teroristé zaútočili na ruský Airbus A-321, který se zřítil na Sinajském poloostrově. Zdroj: AP)

„Víme, že Daeš plánuje nové útoky s pomocí bojovníků, kteří jsou již na místě, za použití cest, které umožňují přístup na naše území a víme, že Francie je jejich jasným cílem,“ poznamenal Calvar jen měsíc před konáním fotbalového turnaje Euro 2016. Použil přitom arabskou zkratku pro hnutí Islámský stát, kterou samotní džihádisté nenávidí.

Tajná služba jeho slova ve čtvrtek zveřejnila, což podle agentury Reuters není vůbec obvyklé. Varování zaznělo měsíc před plánovaným zahájením fotbalového Eura. To se ve Francii bude konat od 10. června do 10. července.

 

 

Tagy článku