Francie "v zájmu ochrany demokracie" prodlužuje výjimečný stav

Francie &quote;v zájmu ochrany demokracie&quote; prodlužuje výjimečný stav
16 / 11 / 2016, 07:45

Francouzská vláda požádá parlament o další prodloužení výjimečného stavu, který by podle současného schváleného harmonogramu měl ve Francii skončit v lednu příštího roku.

Paříž  (ČTK) -  Potvrdil to včera francouzský premiér Manuel Valls. Prezident François Hollande upřesnil, že chce toto mimořádné opatření kvůli hrozbě terorismu prodloužit do prezidentských voleb na jaře příštího roku.

"Francie musí být bdělá pro případ ohrožení, proto navrhneme parlamentu prodloužení výjimečného stavu," řekl podle zahraničních agentur poslancům Valls.

Policisté ve Francii a Belgii mají být ozbrojeni 24 hodin denně

Premiér již o víkendu řekl, že o prodloužení výjimečného stavu nepochybuje, neboť to je v zájmu ochrany demokracie. V této souvislosti připomněl, že Francii čekají v dubnu a květnu 2017 prezidentské volby, takže je plánován velký počet schůzí a veřejných shromáždění, čehož by mohli teroristé zneužít.

Výjimečný stav byl ve Francii vyhlášen po teroristických útocích, které si v Paříži loni v listopadu vyžádaly 130 obětí. Letos v červenci byl prodloužen o dalších šest měsíců. Lze očekávat, že bude snaha ho prodloužit nejméně do konce června, jelikož se v zemi také plánují dvoukolové parlamentní volby na 11. a 18. června 2017.

Teroristické útoky přivedly Francii na pokraj občanské války. Francouzský expert navrhuje řešení

"Každý den, každý týden se daří rozbíjet islamistické sítě, zatýkají se lidé. Předchází se pravidelně atentátům," řekl dnes Valls k průběhu výjimečného stavu. Ten například rozšiřuje pravomoci policistů při zadržování lidí a domácích prohlídkách.

Francouzský prezident požaduje prodloužení výjimečného stavu. Ještě včera ho chtěl zrušit

Hollande dnes v rozhovoru s francouzskými médii také uvedl, že asi 600 Francouzů a dalších bývalých obyvatel země nyní spolupracují v terénu s džihádisty v Sýrii a Iráku. Tito lidé představují teroristickou hrozbu a bezpečnostním silám se daří zadržet všechny z nich, kteří se snaží vrátit do Francie, ujistil prezident.

Výjimečný stav ve Francii? Nejméně do ledna 2017

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.