Francie varuje: Teroristické útoky plánují už i děti. V zemi je přes 15.000 zradikalizovaných mužů, žen i dětí

Francie varuje: Teroristické útoky plánují už i děti. V zemi je přes 15.000 zradikalizovaných mužů, žen i dětí
Autor fotografie: Dabiq
11 / 09 / 2016, 17:45

Francouzští policisté v Paříži zatkli nezletilého mladíka a vyslýchají ho kvůli podezření z přípravy teroristických útoků.

Paříž (ČTK) - S odvoláním na vyšetřující kruhy o tom dnes informovala agentura AFP. Premiér Manuel Valls v rozhovoru s francouzskými médii řekl, že ve Francii je kvůli radikalizaci sledováno 15.000 osob. Ve čtvrtek bylo zatčeno komando žen, jež připravovaly útok na nádraží v Paříži.

"Uvědomuji si váhu toho údaje - můžeme počítat s tím, že je sledováno 15.000 lidí, jež se právě radikalizují," řekl Valls rozhlasu Europe 1, stanici iTELE a listu Les Echos.

Valls neposkytl informaci, zda sledování osob zajišťují tajné nebo sociální služby. Dosud se hovořilo o 10.000 lidech sledovaných ve Francii tajnými službami kvůli radikalismu. Zdroj: yahoo.com

Od začátku roku bylo kvůli kontaktům s teroristickými kruhy zadrženo 300 lidí. "Kromě toho máme 700 francouzských radikálů nebo lidí v minulosti pobývajících ve Francii, kteří nyní bojují v Iráku a v Sýrii," řekl premiér. Podle něj je mezi těmito lidmi 275 žen a několik desítek nezletilých osob. V Iráku a Sýrii dosud zemřelo 196 francouzských islamistů.

Francie je členem mezinárodní koalice, která bojuje proti Islámskému státu (IS). Od začátku loňského roku byla terčem několika velkých atentátů, při nichž přišlo o život na 240 lidí.

Mladíka, který byl zatčen v sobotu, u Paříže vyslýchají pracovníci agentury pro vnitřní bezpečnost DGSI. Podle zdroje AFP se vyšetřovatelé snaží zjistit, zda měl zatčený vykonat útok podle pokynů zasílaných ze Sýrie. Zajímají se zejména o vzkazy, které posílá francouzský radikál a člen IS Rachid Kassim. Z oblasti Sýrie a Iráku pravidelně internetem vyzývá k útokům ve Francii a byl také v kontaktu s jednou z členek komanda žen, jež chtěly útočit na Lyonském nádraží. Pařížský prokurátor François Molins se domnívá, že radikálové z IS tyto ženy "na dálku instruovali ze Sýrie".

Tagy článku