Francie vrátila Itálii 200 migrantů, kteří obeplavali hranici

Francie vrátila Itálii 200 migrantů, kteří obeplavali hranici
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: migranti
07 / 08 / 2016, 12:30

Na severozápad Itálie míří v současné době z jihu stále více migrantů, kterým se podařilo překonat cestu přes Středozemní moře ze severu Afriky.

Francouzské úřady v sobotu vrátily do Itálie zhruba 200 migrantů, kteří v pátek obeplavali vodami Středozemního moře hraniční kontroly na přechodu Ventimiglia. Informovala o tom agentura AP. Na severovýchodě Itálie se policii ve spolupráci se Slovinci a Maďary podařilo rozbít pákistánský gang převáděčů.

Vyhnout se hraničnímu přechodu a přeplavat z Itálie do Francie se v pátek rozhodlo asi 300 migrantů, z nichž řada v okolí Ventimiglie táboří několik měsíců ve snaze dostat se z Itálie dál do západní Evropy.

Někteří migranti využili následného zmatku a hranici přeběhli skrz kordon francouzské policie. Ani Italům, ani Francouzům se jim v přechodu hranice zabránit nepodařilo, i když použili slzný plyn. Francouzské úřady však dnes kolem dvou stovek migrantů do Itálie vrátily.

Podle aktivistů skupiny No Borders se snažili migranti svou akcí dosáhnout znovuotevření italsko-francouzské hranice. Na neděli ohlásili demonstraci, která se bude konat přímo u hraničního přechodu.

Předseda samosprávy Ligurie, v níž Ventimiglia leží, vyzval ústřední italskou vládu, aby regionu pomohla. Na severozápad Itálie totiž z jihu přichází stále více migrantů, kterým se podařilo překonat cestu přes Středozemní moře ze severu Afriky. Ve snaze dostat se dál do Francie či Británie pak migranti dlouhé měsíce pobývají právě v Ligurii. V cestě dál jim brání střežená francouzská hranice.

Italská policie mezitím oznámila, že se jí ve spolupráci se slovinskými a maďarskými kolegy podařilo rozbít pákistánský gang převáděčů. Dva její členy policisté zadrželi v přístavním Terstu na severovýchodě Itálie a po jednom v Budapešti a slovinském Mariboru.

Převáděči propašovali z Maďarska přes Slovinsko do Itálie, případně dál na sever Evropy stovky migrantů z Pákistánu, Afghánistánu a Bangladéše. Pašeráci lidí si svou činností přišli zhruba na 500.000 eur (13,5 milionu Kč), uvedli policisté. Akci proti pachatelům koordinoval Europol.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.