Francie: Vrtulníkové lodě Mistral raději potopíme, než abychom je předali Rusku

Francie: Vrtulníkové lodě Mistral raději potopíme, než abychom je předali Rusku
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Vrtulníková loď Mistral Vladivostok v přístavu Saint-Nazare
06 / 05 / 2015, 12:15

Případ válečných lodí vyrobených ve francouzských loděnicích pro Rusko přerůstá v mezinárodní skandál a ostudu.

Už v únoru jsme informovali o nejasném osudu francouzských lodí Mistral určených pro Rusko. Bývalý francouzský ministr zahraničí Roland Dumas tehdy v živém vysílání rádia RMC uvedl, že Francie musí dodat válečné lodě Mistral do Ruska a odsoudil sankce, které na Rusko jeho země uvalila.

Zdroj YouTube, Télé La Baule

Rusko očekávalo, že Francie buď válečné lodě dodá, nebo vrátí peníze. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v lednu oznámil, že Moskva půjde s Francií do soudního sporu do šesti měsíců od plánovaného dodání první lodě. Ruská strana již uhradila částku 890 milionů EUR, nicméně se lodí zřejmě nedočká.

Včera francouzský deník Le Figaro totiž zveřejnil informaci, že případ Mistral je "koule hnisu francouzské diplomacie". Podle vysoce postaveného úředníka je "myšlenka předání lodí Rusku téměř mrtvá". Obě francouzské lodě Vladivostok a Sevastopol, které byly postaveny na základě ruské objednávky a jejichž cena činí 1,2 miliardy EUR (přes 32 miliard korun) mají být demontovány a sešrotovány.

Francie odmítá lodě předat Rusku kvůli přijatým sankcím souvisejícím s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině. A zvažuje se dokonce možnost, že úplně nová plavidla postavená v loděnicích Saint-Nazaire, budou potopena na volném moři. Podle serveru sputniknews.com francouzské úřady považují tuto variantu za nejpravděpodobnější. 

O variantě využití válečných lodí francouzským vojenským námořnictvem se neuvažuje, protože lodě neodpovídají evropským normám a jejich modifikace by si vyžádala další miliony EUR. Snad připadá v úvahu možnost prodeje dalším zemím. 

Osud obou lodí pronásledují samé špatné zprávy. 28. listopadu 2014 uvedl deník Le Dauphine, že z plavidla třídy Mistral kotvícího v přístavu francouzského města Saint-Nazaire „neznámí pachatelé“ ukradli pevné disky počítačů a část komunikačního zařízení. 

Zdroj: cz.sputniknews.com

 

Tagy článku