Francie vyhlásila po teroristických útocích výjimečný stav. Politici varují před panikou

Francie vyhlásila po teroristických útocích výjimečný stav. Politici varují před panikou
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Fotbalový stadion v Paříži těsně po teroristickém útoku
14 / 11 / 2015, 10:30

AKTUALIZOVÁNO / Mezinárodní letiště zpřísnila bezpečnostní kontroly.

13:30 / Pařížské letiště Charlese de Gaulla zpřísnilo bezpečnostní kontroly, díky tomu se tvoří na terminálech dlouhé fronty. Cestující čekají na odbavení více jak dvě hodiny. (Twitter/ )

Colm McGlinchey ?@ColmMcGlinchey  1h

10:40 / Americká společnost American Airlines po pátečních teroristických útocích v Paříži přerušila lety do francouzské metropole. Ve Francii je vyhlášen výjimečný stav, který úřadům umožňuje uzavřít veřejná místa a zavést zákaz vycházení nebo omezit dopravu a pohyb osob. Ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že letiště zůstanou otevřená a v provozu je i železnice. Na sociální síti twitter se ale objevila informace, že pařížské letiště Orly je uzavřené. Uzavřeno je několik linek metra, dnes zůstanou zavřené rovněž veškeré školy, univerzity a muzea v Paříži.

7:30 / Stovky lidí je ve vážném stavu v nemocnicích. Zvláštní bezpečnostní opatření platí na celém území Paříže. Nejméně jedenáct stanic pařížského metra je mimo provoz.

Přinejmenším 126 obětí si vyžádaly teroristické útoky, ke kterým došlo v pátek večer v Paříži. Při sérii šesti násilných incidentů, při kterých teroristé stříleli do davu či páchali sebevražedné atentáty, utrpělo také 215 lidí zranění, z toho 83 je v kritickém stavu. Podle vyšetřovatelů bylo zabito celkem osm teroristů, což jsou podle všeho všichni. 

800 džihádistů je připraveno k teroristickým útokům po celé Evropě.

Už letos 6. července varovala šéfka agentury pro soudní spolupráci v rámci EU (EUROJUST) Michele Coninsxová na tiskové konferenci , že mezi uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy jsou i bojovníci IS.

Francouzský prezidentský úřad dnes upřesnil, že po teroristických útocích v Paříži se zpřísní kontroly na hranicích. Uzavřeny ale nebudou, jak původně avizoval francouzský prezident François Hollande, který zároveň vyhlásil v zemi výjimečný stav.

Podle francouzského práva výjimečný stav může být vyhlášen v případě "hrozícího nebezpečí v důsledku vážného porušení zákona a pořádku," upozorňuje agentura AP.

Výjimečný stav umožňuje státním orgánům zakázat pohyb osob a vozidel ve stanovených časových lhůtách a ve vybraných oblastech. Opatření také umožňuje policii provádět denní i noční domovní prohlídky. Za normálních okolností jsou možné jen ve dne, a to navíc se soudním nařízením.

Tajné služby tří států měly "v hledáčku" teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna.

Premiér Bohuslav Sobotka požádal kvůli teroristickým útokům ve Francii ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD) a Bezpečnostní informační službu (BIS) o rychlé vyhodnocení situace včetně možných dopadů na bezpečnost České republiky a Evropské unie. České bezpečnostní složky přijímají nezbytná opatření obvyklá v takové situaci, napsal Sobotka ČTK. Dnes v 16:00 hodin je svolána Bezpečnostní rada státu.

Podle Bloku proti islámu je Evropa ve válce. "Po dnešním večerním útoku v Paříži skončila jakákoliv diskuse o tom, zda Evropa má či nemá jakoukoliv morální povinnost postarat se o miliony takzvaných uprchlíků," sdělil ČTK tiskový mluvčí bloku David Štěpán. Vyzval k uzavření hranic a zvýšení pohotovosti armády.

Zdroj: ČTK, parlamentnilisty.cz

Tagy článku