Francii čekají stávky a demonstrace kvůli Macronově reformě

Francii čekají stávky a demonstrace kvůli Macronově reformě
Popisek: stávka
12 / 09 / 2017, 07:45

Francouzské odbory CGT dnes pořádají protesty proti vládnímu plánu reformy pracovního trhu. Prezident Emmanuel Macron, který tvrdí, že se nehodlá vzdát ničeho ze zamýšlených změn, má narazit na první mobilizaci svých odpůrců: v zemi se má během jediného dne odehrát na 200 demonstrací a zhruba 4000 stávek.

Paříž, Marseille, Lyon, Toulouse, Nantes a desítky dalších měst se mají stát místem manifestací, svolávaných odborovou ústřednou CGT a spřízněnými organizacemi. Přidat se chystají i odboráři z dalších dvou ústředen, navzdory svému celostátnímu vedení. Jakkoli se má reforma zákoníku práce týkat především soukromého sektoru, CGT mobilizuje k odporu proti vládním záměrům i veřejný sektor. Stávka je označována za generální a celostátní, a tak se má dotknout všemožných odvětví, od jeslí po odvoz odpadků.

Média varují, že stávka nejspíše postihne i cestující na železnici, kde se odbory bojí o práva zaměstnanců. Stovky měst podle předpovědí čeká ochromení městské dopravy. Stávkovat se chystá i personál letecké společnosti Air France.

Reforma zákoníku práce je první velkou zákonodárnou iniciativou Macrona od jeho jarního nástupu do funkce. Vláda chce poskytnout firmám větší pružnost ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovních trhu. Chce rovněž omezit výši odškodnění, které získá zaměstnanec v případě, že soud uzná jeho výpověď za nespravedlivou.

O reformu zkostnatělého zákoníku práce se pravicové i levicové francouzské vlády snaží desítky let. Ambiciózní plány ale většinou ztroskotaly na odporu silných odborových svazů.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.