Francouzi míří k "nebezpečné" změně ústavy. Kvůli islamistům arabského původu.

Francouzi míří k &quote;nebezpečné&quote; změně ústavy. Kvůli islamistům arabského původu.
Popisek: Ilustrační foto
11 / 02 / 2016, 08:15

Francie chce odebírat občanství teroristům a rychleji vyhlašovat výjimečný stav. Ekologičtí aktivisté a levice jsou proti, je to omezování lidských práv, tvrdí.

Paříž 10. února (ČTK) - Francouzské Národní shromáždění (dolní komora parlamentu) dnes schválilo kontroverzní návrh ústavních změn, které podle ochránců lidských práv omezují osobní svobody obyvatel. Podle serveru LeFigaro.fr hlasovalo pro novelu 317 zákonodárců, proti se jich vyslovilo 199. Návrh počítá s možností odebírat státní občanství některým lidem odsouzeným za terorismus nebo se snadnějším a rychlejším vyhlašováním výjimečného stavu v zemi. Ten dosud po rozhodnutí vlády musí ještě schvalovat parlament.

Francouzský premiér Manuel Valls se v rozhovoru pro BBC pořízeném letos v lednu během světového ekonomického fóra v Davosu vyjádřil, že "chce, aby výjimečný stav ve Francii platil "tak dlouho, dokud nebude úplně poražen islámský stát."

Pro text, jímž se Senát bude zabývat v polovině března, se dnes v dolní komoře vyslovila většina vládních socialistů, opozičních republikánů i poslanců centristické Unie demokratů a nezávislých (UDI) a krajní levice. Proti byli poslanci Levicové fronty, rebelové v Socialistické straně, část skupiny ekologistů a několik desítek republikánských poslanců, kteří reformu označili za "zbytečnou a nebezpečnou".

Většina Francouzů je ochotna omezit své osobní svobody výměnou za bezpečnost.

Změny ústavy v reakci na loňské listopadové teroristické útoky v Paříži inicioval prezident François Hollande. Na protest proti předložené novele odstoupila koncem ledna ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová. Za nepřípustnou diskriminaci označila hlavně záměr zbavovat občanství lidi, kteří mají kromě francouzského i jiné občanství. V praxi by se to ve většině případů týkalo obyvatel arabského původu.

Při atentátech ze 13. listopadu skupina převážně francouzských a belgických islamistů arabského původu povraždila 130 lidí a dalších nejméně 350 osob zranila. Prezident zavedl mimořádná bezpečnostní opatření a výjimečný stav, který platí zatím do konce února. V úterý senátoři schválili jeho prodloužení o další tři měsíce, což musí ještě potvrdit poslanci.

"Evropa letos zažije svoje jedenácté září." Experti se obávají rozsáhlého teroristického útoku IS.

Teroristé zvítězili a doplatili na to obyčejní občané. O tom jsme psali již v březnu loňského roku v článku "Tisíce Kanaďanů protestuje proti novému zákonu. Boj proti terorismu si vybírá svou daň". Důsledkem světového "boje proti terorismu" je celosvětové omezování základních práv a svobod.

Tagy článku