Francouzská levice je podle bývalého premiéra Vallse v demoliční fázi

Francouzská levice je podle bývalého premiéra Vallse v demoliční fázi
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Manuel Valls
24 / 04 / 2017, 19:00

Francouzská Socialistická strana (PS) je v rozpadu, prohlásil bývalý francouzský předseda vlády.

V reakci na výsledek nedělního prvního kola francouzských prezidentských voleb to řekl bývalý francouzský premiér Manuel Valls, který prohrál v primárních volbách souboj o kandidaturu. Porazil ho Benoit Hamon, který ale v neděli získal jen 6,35 procenta hlasů, což je pro socialisty nejhorší výsledek v prezidentských volbách za desítky let.

,,To je konec jednoho příběhu. Od referenda o Maastrichtu v roce 1992 (od referenda o Smlouvě o EU) jsme se nepoučili o tom, jak má vypadat levice. Mohou patřit k téže politické rodině lidé, kteří nesdílí stejné názory o Evropě, ekonomice, podnicích? Nemyslím. Jsme v demoliční fázi a já bych si přál, abychom brzy přešli do fáze výstavby," řekl Valls.

Znovu vysvětlil, proč v prvním kole nevolil vítěze primárních voleb PS, ale centristu Emmanuela Macrona, který z prvního místa postoupil do květnového druhého kola prezidentských voleb. ,,Všichni neseme za ten (Hamonův) výsledek odpovědnost. Mým hlavním hlediskem byl zájem Francie. Možná jsem neměl sdělovat svůj názor. Ale lze si představit, že zodpovědný politik nevyjádří svůj názor? Na rozdíl od jistých členů vlády, já jsem svou odpovědnost splnil," prohlásil Valls.

Vyjádřil se také kriticky k Hamonově kampani. ,,Jestliže vedete kampaň krajní levice, sklidíte, co jste zaseli. Kandidát PS se musí držet centrální pozice," prohlásil expremiér.

psali jsme:

Francouzský premiér Valls končí, chce kandidovat na prezidenta

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku