Francouzská Národní fronta Marine Le Penové ve volbách propadla

Francouzská Národní fronta Marine Le Penové ve volbách propadla
Autor fotografie: YouTube/screenshot
14 / 12 / 2015, 07:00

Krajně pravicová Národní fronta (FN) propadla ve druhém kole francouzských regionálních voleb, je až na třetím místě. Výsledku pomohla francouzská levice, která stáhla své protikandidáty.

Podle odhadů a prvních výsledků sčítání byla strana Marine Le Penové poražena ve všech krajích, a to i tam, kde v prvním kole hlasování před týdnem dosáhla výrazného vítězství. Překvapením jsou vládní socialisté, kteří podle téměř konečných výsledků sčítání uhájili kontrolu v pěti ze 13 krajů. Pravicoví Republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho vyhráli v sedmi regionech. Korsiku tradičně povedou místní nacionalisté.

V celkovém součtu hlasů skončila FN na třetím místě s více než 28 procenty. První jsou Republikáni ve spojení s centristy se zhruba 40 procenty hlasů a druzí vládní socialisté spolupracující s dalšími levicovými stranami s asi 32 procenty hlasů.

Volební účast se odhaduje na 60 procent. Francouzská média podotýkají, že právě větší aktivita voličů než před týdnem nakonec přispěla k neúspěchu krajní pravice.

Server ParlamentniListy.cz upozornil na dvě reakce na výsledky francouzských voleb.
Takže Francouzi si odhlasovali pokračování atentátů, masových vražd, další útoky na Židy a rychlou islamizaci země,“ píše na svém facebookovém profilu sociolog Petr Hampl. „Jazýčkem na váze se stala nová blíže nespecifikovaná skupina voličů, která přišla k urnám ve druhém kole. Data asi nikdy nezískáme, nicméně dá se snadno odhadnout, jakého etnika a náboženství jsou ti noví voliči,“ poznamenává.
A své vyjádření poskytla také facebooková skupina Islám v ČR nechceme. „Po odstoupení socialistů z 2. kola regionálních voleb ve Francii se Národní frontě Marine Le Penové nepodařilo získat většinu v žádném z krajů. Zajímavé, jak se dokážou ‚tradiční‘ politici dohodnout, když jim jde o korýtka. Levicová, pravicová, rozdílný program, všechno zapomenou, jen aby jimi zajeté politické pořádky nerozbila ta nacionalistka,“ poznamenává skupina a ptá se, jak čistá je tahle demokracie, když se protistrany spojují a dohodnou se na odstoupení některých kandidátů, aby zlikvidovaly vítěze prvního kola. „Kdyby šly opravdu do voleb tak, jak oznámily, nezvítězily by. Takový trochu podrázek. Ale v naší politicky korektní Evropě...“ píší.

Le Penová po oznámení prvních výsledků prohlásila, že Národní fronta se stává výraznou silou ve většině krajských rad. Šéfka FN přitom poděkovala svým "odvážným a odhodlaným" voličům. Zároveň odsoudila postup svých volebních protivníků, který přispěl k porážce krajní pravice, a stažení socialistických kandidátů označila za machinaci.

Její neteř Marion Maréchalová-Le Penová prohlásila, že volební porážka není osudná. Vítězství zavedených velkých stran označila za ostudné. "Jsou vítězství, která dělají hanbu vítězi," řekla.

Vůdce Republikánů a exprezident Nicolas Sarkozy řekl, že první kolo voleb z minulého týdne bylo jasným varováním voličů, že politici se musejí činit. "Nemůžeme přecházet od jedněch voleb k druhým, jako kdyby nám Francouzi nic neříkali," řekl Sarkozy. "Francouzi od nás očekávají silnou reakci na nepříjemné otázky," dodal bývalý prezident, který poukázal na obavy voličů z vývoje v Evropské unii, z masové nezaměstnanosti či z ohrožení národní bezpečnost nebo identity.

Podle bývalého ministra práce Xaviera Bertranda, který porazil na severu Francie vůdkyni radikální Národní Fronty Marine Le Penovou, vytvořili voliči hráz proti krajní pravici. Bertrand přiznal, že za svoje vítězství vděčí hlasům levice, jejíž kandidáti se pro usnadnění porážky Le Penové z druhého kola stáhli.

Zdroj: ČTK

Tagy článku