Francouzská policie žádá o pomoc s identifikací atentátníka

Francouzská policie žádá o pomoc s identifikací atentátníka
Autor fotografie: Twitter francouzské policie|Popisek: Hledaný atentátník
23 / 11 / 2015, 07:45

Už v pátek policie informovala, že stejně jako atentátník identifikovaný na základě nalezeného syrského pasu jako Ahmad Muhammad přišel i třetí terorista do Evropy přes Řecko.

Paříž 22. listopadu (ČTK) - Francouzská policie dnes zveřejnila fotografii třetího ze sebevražedných atentátníků, kteří se v pátek 13. listopadu odpálili u stadionu Stade de France na pařížském předměstí Saint-Denis. Požádala zároveň veřejnost o pomoc s jeho identifikací. K pařížským atentátům se poprvé vyjádřil také člen kapely Eagles of Death Metal, jejíž koncert v síni Bataclan se stal jedním z terčů teroristů.

U stadionu Stade de France, kde v tu chvíli kromě tisíců fanoušků sledoval zápas mezi Francií a Německem i francouzský prezident François Hollande, se 13. listopadu odpálili celkem tři muži. Jedním z nich byl dvacetiletý francouzský občan žijící v Belgii Bilal Hadfi, který údajně bojoval v Sýrii na straně teroristické organizace Islámský stát (IS). Odpálil se ve 21:53 v ulici Rue de la Cokerie poblíž provozovny rychlého občerstvení McDonald's.

Druhého útočníka, který se odpálil ve 21:20 v ulici Rue Rimet, policie identifikovala na základě syrského pasu nalezeného u jeho těla jako pětadvacetiletého Ahmada Muhammada z Halabu. Není však jasné, zda je pas pravý. Objevily se informace, že patří syrskému vojákovi, který byl zabit několik měsíců před atentáty.

Dnes policie zveřejnila fotografii třetího atentátníka, který se odpálil ve 21:30 v ulici Rue Rimet, poblíž vstupu do sektoru H stadionu Stade de France.

Poslední dva jmenované teroristy zaregistrovaly řecké úřady 3. října poté, co dorazili do země spolu s uprchlíky z Turecka. Makedonské tajné služby francouzským kolegům potvrdily, že i na jejich území Muhammad přicestoval se společníkem. Oba muži se pak společně zaregistrovali také v uprchlickém táboře v jihosrbském Preševu.

Britská zpravodajská stanice BBC v reakci na výzvu francouzské policie uvedla, že zveřejněná fotografie odpovídá fotografii jistého Mahmúda, jehož řecké úřady zaregistrovaly 3. října na ostrově Leros. Mahmúd si údajně spolu s Ahmadem Muhamadem koupil lístek na trajekt do pevninského Řecka, aby mohl pokračovat na cestě Evropou.

Po sebevražedných atentátech v Paříži zahynulo celkem 130 lidí a více než 350 jich utrpělo zranění. Nejvíce obětí si vyžádal útok v síni Bataclan, kde na koncertě americké rockové skupiny Eagles of Death Metal zahynulo celkem 89 lidí.

K atentátům se vůbec poprvé vyjádřil také Jesse Hughes, jeden ze zakladatelů skupiny Eagles of Death Metal, který byl v době útoku na pódiu. Někteří návštěvníci koncertu se podle něj před teroristy schovali v šatně, kterou měli hudebníci k dispozici. Atentátníci se do ní ale dostali a zabili všechny, vyjma jednoho muže, který se ukryl pod Hughesovou koženou bundou. Důvodem, proč v Bataclanu tolik lidí zahynulo, je podle Hughese mimo jiné to, že "spousta lidí nechtěla opustit své přátele".

Prezident Hollande v pondělí začne sérii jednání se světovými politiky o boji proti terorismu po pařížských atentátech. Nejprve se ráno setká s britským premiérem Davidem Cameronem a v poledne s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. V úterý poletí do Washingtonu na setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou, ve středu ho v Paříži navštíví německá kancléřka Angela Merkelová. Ve čtvrtek bude Hollande pokračovat v jednáních v Moskvě, kde se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V sobotu opět v Paříži přijme čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Tagy článku