Autor fotografie: By U.S. Navy Photo by Photographer’s Mate 3rd Class Brian Fleske. [Public domain], via Wikimedia Commons|Popisek: USS Theodore Roosevelt
V půlce února se konalo společné námořní cvičení USA a Francie. Dopadlo ale poněkud jinak, než Američané plánovali. Alespoň podle ruského serveru Sputnik International, nebo The Aviationist.
Scénář cvičení, kdy si francouzská ponorka hrála na nepřátelskou, skončil "potopením" letadlové lodi USA a většiny jejího doprovodu. Cvičení se konalo v průběhu 10 dní v polovině února u pobřeží Floridy.
Francouzská jaderná ponorky Saphir (třída Rubis) se přidala ke skupině amerických lodí Carrier Strike Group 12, které zahrnovalo letadlovou loď USS Theodore Roosevelt (přezdívaný "Big Stick"), několik křižníků třídy Ticonderoga, torpédoborce Arleigh Burke a jaderné ponorky třídy Los Angeles.
Dalo by se říci výkvět amerického námořnictva.

Cvičení bylo naplánováno jako test inovované letadlové lodi, jejíž přestavba vyšla americké daňové poplatníky na 2,6 miliardy dolarů.
"Chystáme se zažít skutečné bojové situace ze všech úhlů, budeme zajímat nepřátelskou loď, čelit podmořským útokům a plavidlům snažícím se ohrozit naši skupinu," řekl kapitán. Scott F. Robertson, z USS Normandy.
Všechna cvičení proběhla v pořádku, když SNA Saphir bylo na americké straně pomyslného konfliktu, v druhé fázi cvičení francouzská loď přešla na stranu nepřítele s posláním najít a napadnout letadlovou loď USS Theodore Roosevelt.
SNA Saphir to zvládla na výtečnou, vplížila se do obranného uskupení amerických lodí a "potopila" jak letadlovou loď, tak velkou část jejího doprovodu.
Letadlové lodě cestují s doprovodem a trénují s ponorkami, právě proto, že jsou tak náchylné k útokům ponorek. USS Theodore Roosevelt to ukázal v praxi, jemu nepomohl ani doprovod a kdyby se jednalo o ostrou akci šel by ke dnu.
"Stealth a těžce vyzbrojené ponorky jsou zdaleka nejmocnější námořní plavidla na světě a pravděpodobně nejlepší způsob, jak potopit ty nejnápadnější ikony námořní moci, letadlové lodě."
Původní zpráva o cvičení byla zveřejněna 4.března na internetových stránkách francouzských mariňáků pod titulkem, "Le SNA Saphir en entraînement avec l’US Navy au large de la Floride" ale pak byla odstraněna...
Francouzské ponorky třídy Rubis
Třída Rubis je třída útočných ponorek francouzského námořnictva s jaderným pohonem. Třída se skládá ze šesti jednotek, Rubis, Saphir, Casabianca, Émeraude, Améthyste a Perle, postavených loděnicí DCNS v letech 1983–1993. Všechny jsou stále v aktivní službě.
Po dokončení se jednalo o nejmenší ponorku s jaderným pohonem na světě. Konstrukce přitom převzala řadu celků z dieselelektrických ponorek třídy Agosta - například konfiguraci trupu, detekční, elektronické prostředky a systém řízení palby. Výzbroj ponorek tvoří čtyři 533mm torpédomety. Pro ně je na palubě neseno 14 torpéd či 32 min. Od roku 1985 byly do jejich výzbroje zavedeny též protilodní střely MM38 Exocet. Pohonný systém tvoří jeden jaderný reaktor. Lodní šroub je jeden. Nejvyšší rychlost ponořeného člunu je 25 uzlů. Maximální hloubka ponoru je 300 metrů.
Dvojice Améthyste a Perle byla postavena v modernizované verzi, na kterou byly dodatečně přestavovány i starší jednotky. Důraz u nich byl kladen zejména na tichost chodu, která byla u prvních jednotek třídy nedostatečná. Nejzřetelnější je prodloužení trupu o 1,5 metru a odlišné tvarování přídě.
„Potopená“ USS Theodore Roosevelt (CVN-71)
Letadlová loď třídy Nimitz, spuštěná na vodu v roce 1984, ve službě od roku 1986. Výtlak lodi je 104 600 tun, délka 332,8 metru. Posádka 3200 mužů a dalších 2480 je letecký personál.
Vyzbrojena je 3× RIM-7 Sea Sparrow, 3 systémy Phalanx CIWS a 10× M2 Browning.
Letadlová loď nese celkem 90 letadel a vrtulníků.
Není to první případ ukázky zranitelnosti těchto plovoucích měst, v roce 2007 HMCS Corner Brook, kanadská diesel-elektrická ponorka "potopila" anglickou letadlovku HMS Illustrious během cvičení v Atlantiku.
Zdroj: Sputnik International, Wikipedie, The Aviationist